Vlna veder v Česku nepolevuje, nejtepleji bylo opět v Řeži u Prahy | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vlna veder v Česku nepolevuje, nejtepleji bylo opět v Řeži u Prahy

Vlna veder v Česku nepolevuje, nejtepleji bylo opět v Řeži u Prahy

V Česku pokračuje celotýdenní vlna veder, na řadě míst opět padly denní teplotní rekordy. Nejvyšší teplotu – 37,2 stupně Celsia – meteorologové znovu naměřili v Řeži u Prahy. S horkem se potýkají nemocnice, soudy, domovy pro seniory či sportovci. V internetových obchodech v posledních dnech o stovky procent vzrostlo vyhledávání zboží v kategorii klimatizace.

Teplotní maxima se dnes pohybovala většinou mezi 31 a 35 stupni, místy bylo i přes 36 stupňů. Rekordy pro 2. srpen byly překonány přibližně na třetině stanic, které měří teplotu alespoň 30 let. V Čechách dnes byly teploty nepatrně nižší než ve středu. Naopak na Moravě a ve Slezsku se mírně oteplilo.

Starostka Řeže, obce z kaňonu Vltavy, přičítá tamní vysoké teploty zejména okolním skalám, které akumulují teplo. Podle meteorologů připomíná okolí řežské měřicí stanice rozžhavenou pánev - je mezi skalami a obklopena stromy, kterými neprofoukne vítr. Druhou nejvyšší teplotu dnešního dne přístroje naměřily v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, kde se rtuť v teploměru vyšplhala na 36,8 stupně.

Nejvíce tropických dnů s teplotami nad 30 stupňů Celsia nicméně zatím letos zaznamenaly Doksany na Litoměřicku, do konce července jich bylo 31. Na druhém místě je stanice Brno-Žabovřesky.

Současná vlna veder významně ovlivňuje tržby internetových obchodů. Za posledních 14 dní vzrostlo ve srovnání se zbytkem roku vyhledávání zboží v kategorii klimatizace o 500 procent. Novinkou na trhu jsou ochlazovače vzduchu, které ve vyhledávání přeskočily loňskou jedničku - domácí ventilátory. Zájem o přenosné bazény vzrostl proti zbytku roku o 98 procent.

Horko musí řešit mimo jiné nemocnice. V mnoha z nich je klimatizace zabudována jen na operačních sálech, jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních. Běžná lůžková oddělení ji často postrádají, stejně jako domovy pro seniory. Personál tak proti vysokým teplotám bojuje důrazem na pravidelný přísun tekutin, nočním a ranním větráním, ventilátory, žaluziemi v oknech, tenčími lůžkovinami či častějšími sprchami.

Vedra komplikují práci například i soudům. Část z nich totiž sídlí v památkově chráněných budovách, kam nelze nainstalovat klimatizaci. Předsedové senátů mohou v těchto dnech povolit například jednání bez talárů nebo přednesy vsedě.

Svůj režim musejí podřizovat počasí také sportovci. Řada prvoligových fotbalových týmů přesunula tréninky na časné dopoledne. Rovněž třeba amatérští golfisté chodí na sportoviště již brzy ráno nebo naopak k večeru a provozovatelé areálů musí řešit potíže se zavlažováním.

Města se s problematikou veder vypořádávají různě. Například Vsetín zakázal odebírat vodu z vodních toků. S omezováním odběru povrchové vody na zalévání nebo napouštění bazénů začala i některá města v Karlovarském kraji. V Uničově nyní pracovníci technických služeb přikládají ke stromům speciální plastové vaky s vodou, aby zejména mladé stromky ochránili před suchem.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.