Volba Pospíšila jako nová naděje TOP 09? Výsledek těžké krize, Kalousek vliv neztratí, tvrdí expert | info.cz

Články odjinud

Volba Pospíšila jako nová naděje TOP 09? Výsledek těžké krize, Kalousek vliv neztratí, tvrdí expert

TOP 09, která ve sněmovních volbách jen těsně překonala pětiprocentní hranici, zná svého nového předsedu a nástupce za zakladatele strany Miroslava Kalouska. Je jím dvaačtyřicetiletý europoslanec Jiří Pospíšil, který do strany vstoupil teprve před měsícem. Jaké jsou jeho šance na to stranu pozvednout a přilákat jí nové voliče? Politologové oslovení redakcí INFO.CZ se v názoru na Jiřího Pospíšila jako novou naději pro TOP 09 rozcházejí, shodují se však, že jde o silnou osobnost. Kamenem úrazu by ale mohl být jeho mandát europoslance, který chce Pospíšil dokončit.

Výsledek volby předsedy TOP 09 skončil podle očekávání. Jiřímu Pospíšilovi, který v křesle lídra strany nahradí Miroslava Kalouska, dalo hlas 147 ze 177 stranických delegátů. Zda se mu s tímto silným mandátem podaří stranu zvednout ze dna, není vůbec jisté. Na Pospíšila, který byl do roku 2014 místopředsedou ODS, míří kritika i z řad členů TOP 09 mimo jiné za to, že do strany vstoupil až po letošních říjnových volbách.

„Myslím si, že pro TOP 09 by bylo lepší, kdyby dokázali najít někoho, kdo není okoukaný a nepůsobí na celostátní politické scéně tak dlouho, nebo v minulosti neměl významné funkce. Někoho takového ale samozřejmě hledají jen těžko a myslím si, že výsledek volby je znakem toho, že je strana v těžké krizi a nedokáže najít lidi, kteří by byli přitažliví pro voliče,“ řekl pro INFO.CZ politolog z FSV UK Josef Mlejnek.

Nedostatek silných osobností ve straně je problém i podle politologa FF UP v Olomouci Tomáše Lebedy, který však zvolení Pospíšila vnímá spíš jako naději, než jako z nouze ctnost. TOP 09 je podle něj totiž typ strany, která potřebuje silné osobnosti a tou Jiří Pospíšil je.

„TOP 09 je strana, kterou lidé volili nejen kvůli její ideologii a programu, ale primárně kvůli zajímavým osobnostem, protože jinak si ten samý volič mohl najít několik jiných alternativ. Silnou osobností byl samozřejmě Karel Schwarzenberg a i Miroslav Kalousek, i když ten byl postavou silně polarizující. Strana do teď nedokázala vyprodukovat silné osobnosti, které by tyto dva dokázaly nahradit. To, že se jejím lídrem dnes stal pan Pospíšil, je podle mě to nejlepší, co se straně za stávajících ne zcela dobrých personálních okolností mohlo stát,“ řekl Lebeda pro INFO.CZ.

„V TOP 09 je sice velmi krátce, ale na druhou stranu – a to se nedá popřít – má obrovský politický talent a má i poměrně širokou oblibu u veřejnosti. Vzpomeňme na volby 2013 v Plzeňském kraji v roce 2013, kde byl lídrem za ODS. Ten kraj dopadl v průměru mnohem lépe, než ostatní kraje v České republice. On jako osobnost voliče dokáže oslovit a má politické zkušenosti, proto si myslím, že pro TOP 09 to je při nejmenším naděje,“ dodává Lebeda.

Bude Pospíšil řídit stranu z Bruselu a Štrasburku?

Jiřímu Pospíšilovi je však vytýkáno i to, že vedle předsednictví hodlá dokončit i mandát poslance Evropského parlamentu, do kterého byl zvolen v roce 2014 jako nestraník za TOP 09. Sám Pospíšil v tom ale problém nevidí. „Evropský poslanec není evropský úředník, který musí být šest dní v týdnu v Bruselu,“ odmítl dnes Pospíšil kritiku.

Podle Mlejnka je však Pospíšilovo působení v Evropském parlamentu a zároveň v čele strany kámen úrazu, kdy se bude snažit obě funkce sladit jen těžko. „Myslím, že aby se TOP 09 nějak zvedla a rozšířila si okruh voličů, vyžaduje to, aby zde předseda strany také působil. Jeho zvolení mi tak přijde, jako takové nouzové řešení. Myslím, že tu stranu nikam neposouvá a pokud se tam zásadní věci nezmění, bude se strana při nejlepším komíhat s pěti procenty,“ řekl politolog redakci s tím, že by Pospíšilovi mohli v budoucnu vyčítat, že nebude přítomen na některých důležitých schůzích.

Ke zvolení do křesla předsedy strany dnes Pospíšilovi poblahopřál i jeho předchůdce Miroslav Kalousek, který se však v minulosti vyjadřoval k jeho kandidatuře s rezervou a tvrdil, že v případě Pospíšila je podobný problém, jako u něj samotného – tedy že je zatížen předsudky z minulosti. „Jiří Pospíšil přeci jenom nemá z té minulosti na kontě tolik jako Miroslav Kalousek, ale je pravda, že je to politik působící dlouhá léta na české poltické scéně. Je spojen s ODS, což znamená, že bude působit na řadu voličů jako v uvozovkách stará struktura,“ komentoval dřívější Kalouskovu kritiku na účet Pospíšila politolog Josef Mlejnek.

Právě Miroslav Kalousek svému nástupci pozici lídra v podstatě přenechal – svůj úmysl neobhajovat předsednickou funkci oznámil krátce po sněmovních volbách, v nichž TOP 09 získala 5,31 procenta hlasů a jen těsně se dostala do sněmovny. Podle Mlejnka však Kalousek zmizí z čela strany jen naoko a bude se snažit ponechat si vliv.

„Já myslím, že v zákulisí bude mít velkou, možná dokonce rozhodující roli. TOP 09 se prezentuje jako klasická strana, což je docela úsměvné, protože ta strana vznikla v roce 2009 a je to víceméně spíš marketingový projekt. Je to struktura dosud ovládaná Miroslavem Kalouskem, kdy byl Karel Schwarzenberg tahákem na voliče, který sám říkal, že stranu řídí Kalousek,“ vysvětluje politolog z FSV UK.

Nad spoluprací Demokratického bloku visí otazník

Jak Pospíšil prohlásil po svém zvolení, chce pracovat na sbližování středopravicových stran a spolupráci v Demokratickém bloku, který po říjnových volbách sdružil poslance TOP 09, ODS, KDU-ČSL a STAN. Zatímco podle Lebedy by bylo pokračování spolupráce pravicových stran do budoucna logické, Mlejnek jí příliš šancí nedává.

„Tady si myslím, že spolupráce s ODS v podobě volebního bloku je víceméně vyloučená. ODS se bude snažit, aby posilovala ona sama, a nebude se chtít vázat na TOP 09. V zájmu ODS je spíš to, aby se TOP 09 propadla pod pět procent a ona měla více prostoru na pravici,“ říká politolog s tím, že v boji o hlasy voličů jsou ODS a TOP 09 konkurenčními stranami.

„Pokud jde o spolupráci s lidovci či starosty, tam je problém v tom, že by to bylo jako by se rozpadlé manželství mělo znovu spojovat. Koneckonců Miroslav Kalousek býval předsedou KDU-ČSL, z té strany ale odešel a přetáhl si z ní některé lidi,“ připomíná politolog tím, že následně TOP 09 vytvořila alianci se STAN. Toto spojení ale nevydrželo.

„Starostové se potom na čas spojili ve volební koalici s lidovci, i když to politické body nepřineslo. Já bych byl s předpovídáním skvělé budoucnosti demokratického bloku opatrný. Podle mého to je chvilková účelová záležitost a myslím si, že osobní ambice těch jednotlivých představitelů stran budou bránit tomu, aby to byl funkční blok, který by mohl figurovat jako samostatný subjekt,“ uzavírá Mlejnek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud