Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrah tří taxikářů odešel od soudu s doživotím. „Nejradši bych ty psy zastřelil,“ zuřil po vynesení rozsudku

Vrah tří taxikářů odešel od soudu s doživotím. „Nejradši bych ty psy zastřelil,“ zuřil po vynesení rozsudku

Doživotní trest pro Davida Virguláka za vraždy tří taxikářů v hlavním městě platí. Nejpřísnější možné potrestání mu dnes pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Podle rozsudku zastřelil Virgulák trojici náhodně vybraných mužů proto, aby si opatřil peníze na drogy. Šestatřicetiletý muž vinu popíral.

„Zůstává nesporným a nezpochybnitelným, že pachatelem trestné činnosti byl právě obžalovaný David Virgulák,“ vysvětlil předseda soudního senátu Martin Zelenka, proč soudci zamítli mužovo odvolání.

První taxikář zemřel v lednu 2014, další dva během jediné noci v dubnu téhož roku. Virgulák si pokaždé zastavil taxi a nechal se odvézt na odlehlé místo. Tam řidiče střelil zezadu do hlavy a okradl ho. S vozem se pak vrátil a zaparkoval jej v centru města.

V autech zavražděných taxikářů se našly Virgulákovy pachové stopy. Všechny tři skutky spojuje také stejný typ zbraně, kterou však policie nenašla. Virgulák, jenž byl v minulosti dvacetkrát soudně trestán za krádeže, měl navíc u sebe peněženku jedné z obětí. Hájil se tím, že ji našel.

„Kombinace dvou zásadních důkazů - množství pachových stop zajištěných na místě všech tří trestných činů a nález peněženky poškozeného krátce po trestné činnosti - obžalovaného jednoznačně usvědčují,“ konstatoval Zelenka.

Lednová vražda dvaačtyřicetiletého taxikáře se podle obžaloby pravděpodobně stala na silnici nedaleko Luk pod Medníkem. Další dvě těla - šedesátiletého a pětadvacetiletého muže - zanechal pachatel na cyklostezce u Uhříněvsi. V noci mezi druhou a třetí vraždou kontrolovala Virguláka policie v Praze 2, kde vnikl na oplocený pozemek. Soudy se ale přiklonily k názoru státního zástupce, že muž přesto mohl oba skutky stihnout.

„Nemám s touhletou taxikářskou aférou vůbec nic společnýho, až na to, že jsem našel tu peněženku,“ prohlásil v závěrečné řeči Virgulák. „Já to řeknu na rovinu: já bych ty psy nejradši zastřelil, protože kecaj,“ poznamenal k pachovým stopám. Policie ho prý chtěla uškvařit. „Kajínkova éra skončila a moje začala,“ dodal.

Doživotní trest si v českých věznicích bez započtení Virguláka aktuálně odpykává 48 pachatelů, z toho tři ženy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1