Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrávoral a čekalo se na něj. Zeman se vrátil vyčerpaný, jiní by prý poslali zástupce

Vrávoral a čekalo se na něj. Zeman se vrátil vyčerpaný, jiní by prý poslali zástupce

Je mu dvaasedmdesát let, trpí cukrovkou a neuropatií, tedy necitlivostí nohou. Na návštěvě v Číně prezident Miloš Zeman působil velmi vyčerpaně. Často vrávorá a státníci včetně ruského prezidenta Vladimira Putina dokonce museli při focení čekat, než ho přiveze vozík. Je nutné připravovat prezidentovi tak náročný program?

Zeman odletěl na šestidenní návštěvu Číny hned z cesty po Libereckém kraji, když předtím už se angažoval ve vládní krizi. Po dlouhém letu na východ pak byl tak znaven, že při vystupování z letadla vrávoral víc než kdy jindy a musel se chytit zábradlí. Na pomoc přispěchal i bodyguard.

Upozornily na to záběry čínské televize CCTV. Jen během prvních tří dnů návštěvy se pak Zeman setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a poté s prezidentem Putinem, několikrát jednal s představiteli čínských firem a úřadů a byl i na setkání k projektu Hedvábná stezka.

720p 480p 360p 240p
Miloše Zemana v Číně dostihla únava

A právě jeho účastníci včetně ruského a čínského prezidenta, kteří nakráčeli ke společnému focení, museli čekat 2 minuty, až českého prezidenta přiveze golfový vozík a až se došourá na své místo. Kdo prezidentovi připravuje tak zničující program?

Jde ve značné míře o jeho dva nejbližší spolupracovníky, kancléře Vratislava Mynáře a kontroverzního ekonomického poradce Martina Nejedlého. Ti do Číny letěli už v únoru, aby „poladili" plán cesty, který přitom zahrnoval i mnoho návštěv firem.

„Je divné, že prezident jezdí na jednání s šéfy čínských firem, jako je Huawei, jiné hlavy státu tam posílaly své zástupce,“ řekl Blesku přítomný zdroj z české diplomacie. Zeman ostatně únavu komentoval sám – konkrétně třetí den návštěvy v Pekingu na setkání s novináři.

Více čtěte na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1