Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Všechny byty OKD jsou v zástavě za 680 milionů eur. Jsou tam podivné peněžní toky, tvrdí advokátka

Všechny byty OKD jsou v zástavě za 680 milionů eur. Jsou tam podivné peněžní toky, tvrdí advokátka

Majetek společnosti Residomo, který zahrnuje více než 43 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji, je vedený jako záruka za proplacení vydaných firemních dluhopisů.

Největší skupina nájemního bydlení v Česku, která se dostala do soukromých rukou po kontroverzní privatizaci hutní společnosti OKD, je nyní v zástavě britské správcovské skupiny Wilmington Trust.

Ze smlouvy o transakci, kterou má HlídacíPes.org k dispozici, vyplývá, že společnost Residomo, která je formálním vlastníkem bytového portfolia, vydala dluhopisy v hodnotě 680 milionů eur, s úrokem 3,375% a splatností v roce 2024.

Současně smlouva počítá se zajištěním „veškerých současných i budoucích, existujících i podmíněných dluhů Residomo“ až do celkové výše 1.75 miliardy eur.

„Přefinancovali jsme tím předchozí úvěry,“ vysvětluje transakci ředitel Residomo Jan Rafaj a dodává, že britská společnost Wilmington Trust je pouze zástupcem držitelů dluhopisů. Vedení firmy by podle jeho slov převzala pouze v případě, že by se Residomo dostalo do finančních potíží.

„V případě, že to půjde, jak jsme prognózovali, tak se ale nic nebude dít – dál bude firmu řídit náš management,“ ujišťuje Rafaj. „Držitelům dluhopisů nyní pouze vykazujeme zhodnocení jejich prostředků a posíláme jim úroky.“

Cesta z dluhů

Zmíněná transakce s dluhopisy ale vzbuzuje pochybnosti u advokátky Hany Marvanové, která v minulosti zastupovala nájemníky bytů OKD ve sporu s původními majiteli.

„Je to podivná transakce. Dochází tam k podivným peněžním tokům,“ uvedla Marvanová pro HlídacíPes.org. „Zástavní smlouva de facto znamená, že vám někdo dá peníze, nevlastní to sice přímo, ale skrze zástavní smlouvu to ovládá a pak dostane. Moje hypotéza je, že je tu záměr zakrýt vlastníka.“

To ale ředitel Residoma Rafaj, který na post nastoupil teprve před půl rokem, odmítá.

„Šlo pouze o transakci s cílem snížení původního dluhu,“ konstatuje ředitel Rafaj. „Majiteli dluhopisů jsou penzijní fondy, investiční skupiny, banky a velcí investoři.“

Že by se za britskou skupinou skrýval významný hráč z českého či zahraniční podnikatelského prostředí, Rafaj popírá. „Často slýchám, že se za tím skrývá Bakala, ale to není pravda,“ říká. „V jím vlastněné společnosti bych nikdy nepracoval,“ dodává s poukazem na škody, které Bakala tamnímu regionu údajně způsobil po zprivatizování OKD.

Společnost Residomo nakonec poskytla HlídacíPes.org seznam držitelů dluhopisů, kterých bylo ke konci letošního března celkem 48 (viz tabulka).

Privatizace před soudem

Vlastníci společnosti Residomo (dříve RPG Byty) koupili bytové portfolio údajně za cenu kolem 20 miliard korun od miliardáře Zdeňka Bakaly. Ten byty získal v roce 2004 v rámci privatizace hutní společnosti OKD.

Státní majetek byl prodán bez výběrového řízení a podnik i s téměř 44 tisíci byty získala společnost Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Průměrná hodnota jednoho bytu byla stanovena na symbolickou cenu 40 tisíc korun.

Dva roky po privatizaci byla část bytů prodána Pražské správě nemovitostí a zbývající část byla bez souhlasu ministerstva financí vyvedena do speciálně založené realitní společnosti RPG byty.

Podle posledního znaleckého posudku z roku 2016 byla celková hodnota nemovitostí oceněna na 26,4 miliardy korun.

V souvislosti s podezřelou privatizací padla řada trestních oznámení. V jednom případě je obžalovaným znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti, a dále dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti.

Na verdikt českého soudu čeká také Evropská komise, kde leží stížnost sdružení nájemníků na nedovolenou veřejnou podporu při prodeji OKD. Pokud by se nedovolená podpora zpětně prokázala, stát by teoreticky mohl od privatizační smlouvy odstoupit a kupující by vracel peníze včetně úroků.

Trestní oznámení podali také zástupci nájemníků, podle jejichž závěrů existuje podezření o záměrném podhodnocení majetku OKD při privatizaci. Česká republika mohla podle propočtů jejich právních zástupců utrpět škodu zhruba ve výši 20 miliard korun. Soud bude o této kauze jednat na konci letošního dubna.

Mezitím se těžební společnost vrátila zpět do vlastnictví státu. Akcie těžební společnosti OKD převzala na počátku tohoto měsíce státní společnost Prisko za 80 milionů korun. Byty ale byly z vlastnictví už dříve vyňaty a zůstávají v soukromých rukou.

Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se souhlasem redakce.

Komunální volby se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1