Výbuch v areálu chemičky v Kralupech: Zemřelo šest lidí, další jsou těžce zranění | info.cz

Články odjinud

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech: Zemřelo šest lidí, další jsou těžce zranění

Šest lidí zemřelo při výbuchu chemičky v Kralupech nad Vltavou. Další dva lidé jsou těžce zranění. Informovala o tom mluvčí hasičů. Přesný rozsah exploze zatím není známý. Policie pouze uvedla, že provoz v okolí místa je omezený. Město v ohrožení podle starosty Kralup nad Vltavou není. Z areálu neunikají žádné chemické látky, uvedl starosta Petr Holeček pro ČT24. 

Jeden ze zraněných má popáleniny druhého stupně zhruba na deseti procentech povrchu těla a druhý devastující poranění obličeje, uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. Vinohradská nemocnice v Praze po explozi v Kralupech aktivovala takzvaný traumaplán, který počítá s příjmem většího počtu pacientů. Ještě před polednem ho mohla odvolat.

Událost byla hlášena po 10:00. Na místo bylo vysláno pět jednotek záchranářů a vrtulníky z Prahy a Liberce. "Prvotní informace hovořily o šesti zraněných. Bohužel, situace se ukázala mnohem tragičtější. Šest osob utrpělo zranění neslučitelná se životem a zasahující lékaři byli nuceni konstatovat smrt," uvedla Effenbergerová.

Podle mluvčího krajských hasičů Petra Svobody příčina neštěstí zatím není známa. „Vyšetřovatel je na místě chvíli. Myslím si, že přesnou příčinu dnes ani znát nebudeme. Každopádně žádný další výbuch nebo požár nehrozí,“ uvedl Svoboda. Výbuch nedoprovázel požár.

Společnost Unipetrol, která kralupskou rafinérii vlastní, na twitteru uvedla, že exploze se ozvala v jedné z nádrží v kralupské rafinerii. „V tuto chvíli je situace pod kontrolou a nehrozí žádné další nebezpečí,“ dodala. Podle mluvčího Unipetrolu Pavla Kaidla zasedá krizový štáb.

Další výbuchy podle starosty Kralup nehrozí, alespoň má takové informace od policie a hasičů. Obyvatel města by se incident více dotknout neměl, lokalita je od Kralup dostatečně vzdálená, žádné větší omezení je podle Holečka nečeká.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové na místo míří pět jednotek záchranářů a vrtulníky z Prahy a Liberce. „Čekáme na situační zprávu, přesnější informace proto zatím nemáme,“ řekla ČTK.

Záchranných prací na místě neštěstí se účastní i letecká výjezdová skupina z Prahy. „Posádka na místě pečuje o 42letého muže, který utrpěl popáleniny hlavy. Záchranáři ho ošetřili, zajistili mu žilní vstup a převážejí ho do vinohradské nemocnice,“ řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud