Vyjednávání o vládě: Pokud nepřijdou komplikace, referendum vypíšeme příští pátek, zní z ČSSD | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyjednávání o vládě: Pokud nepřijdou komplikace, referendum vypíšeme příští pátek, zní z ČSSD

Vyjednávání o vládě: Pokud nepřijdou komplikace, referendum vypíšeme příští pátek, zní z ČSSD

Pokud nenastane během pondělní schůzky s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) nějaká zásadní komplikace, mohla by ČSSD příští pátek vypsat vnitrostranické referendum o účasti ve vládě. ČTK to po dnešním jednání grémia strany řekl předseda ČSSD Jan Hamáček. Komplikací pro páteční termín podle něj není ani to, že na žádost ANO se schůzka ohledně koaliční smlouvy na úrovni předsedů stran neuskuteční dnes, ale až po neděli.

Hamáček řekl, že dnešní ranní jednání bylo spíše pracovní. „Kolegy jsem informoval, jak jednání probíhají. Hlavní informace je, že schůzka, která měla být dneska, byla z iniciativy premiéra v demisi přeložena na pondělí. Respektuji důvody, které zazněly, z mého pohledu to komplikace není,“ uvedl.

Hlavním tématem dnešního jednání špiček ČSSD bylo stranické referendum o účasti ve vládě, které by mohlo vypsat širší vedení za týden. „My jsme se bavili o nějakém konkrétnějším časovém plánu i technických věcech, jak se to celé zajistí,“ uvedl. Hamáčkův statutární zástupce Jiří Zimola ČTK tento týden řekl, že na provedení tajného hlasování by jednotlivé místní organizace měly mít asi dva týdny, výsledky by tak mohly být známy na přelomu května a června.

„Pokud nedojde k nějaké zásadní komplikaci v pondělí, tak myslím, že to zvládneme v pátek vypsat,“ řekl Hamáček. Pondělní schůzka s Babišem se bude týkat koaliční smlouvy, do které chce ČSSD doplnit například ustanovení, aby premiér po demisi všech ministrů sociální demokracie také musel podat demisi. Opustit kabinet by měl podle představ ČSSD i prvoinstančně odsouzený politik.

ANO podmínky, směřující na premiéra Babiše, který je stíhán v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo, odmítá. „Počkám si na to, s čím přijde Andrej Babiš. Pokusíme se to nějak dotáhnout do konce,“ uvedl dnes Hamáček.

Zimola a místopředseda ANO Richard Brabec během tohoto týdne dopracovávají programové prohlášení. „Už finalizují text, který ještě jednou prokontrolujeme a prodiskutujeme s našimi experty, abychom měli jistoty, že tam všechny kompromisy nebo dohody jsou. Tam si myslím, že problém není, větší problém je koaliční smlouva,“ míní šéf ČSSD.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.