Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vyjednávání o vládě v koncovce. Klíčová otázka? Co vlastně dnes představuje ČSSD, říká expert

Vyjednávání o vládě v koncovce. Klíčová otázka? Co vlastně dnes představuje ČSSD, říká expert

Vleklá vyjednávání o druhé vládě Andreje Babiše spějí k jednomu ze svých vrcholů. Předseda hnutí ANO si vyžádal na sklonku minulého týdne čas na rozmyšlenou s tím, že krátce před sjezdem sociální demokracie předákům toho času nejsilnější levicové formace v zemi oznámí, jak bude vypadat jeho finální nabídka. Zatímco sociální demokraté požadují pět ministerských křesel včetně vnitra nebo financí, Andrej Babiš je rezervovaný. O víkendu se dokonce nechal slyšet, že jsou požadavky ČSSD přemrštěné. A politolog Ladislav Cabada soudí, že předseda hnutí ANO socialistům neustoupí. Za klíčovou otázku související se vznikem vlády ale považuje něco jiného. Co vlastně dnes představuje ČSSD?

Únorový sjezd sociálních demokratů, který pokračuje tuto sobotu, kdy by mělo vedení strany delegátům oznámit, na jakém půdorysu koalici s Babišem vyjednali, podle Cabady naznačil, že by současnou sociální demokracii mohlo představovat nové vedení jako reprezentant nějaké vnitrostranické většinové vůle. „Avšak mediálně deklarovaná jednota se bortí,“ upozorňuje politolog s tím, že první místopředseda strany Jiří Zimola mnohdy nerespektuje ani předsedu Jana Hamáčka, ani většinový postoj vedoucích orgánů strany.

„Navíc tu jsou sólo aktéři typu poslance Foldyny a pak osoby zjevně spoléhající na to, že se k moci mohu vyvézt jak se stranou, tak i bez ní,“ upozorňuje Cabada se zjevným odkazem na spojence prezidenta Miloše Zemana ve straně. V tomto punktu lze zmínit například exhejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška, který sice v současnosti nezastává žádnou oficiální vnitrostranickou funkci, přesto je jedním z těch, kdo o vládě se zástupci hnutí ANO jedná. Z této nepřehledné situace vyvozuje, ať už sociální demokraté ve vládě budou či nikoli, o jejích dalším osudu to dnes příliš neřekne.

Pokud jde o celkový vývoj vyjednávání, nespatřuje politolog v dané chvíli nic, co by zásadně vybočovalo mimo standardní rámec podobných situací. „Obě strany se logicky snaží uhrát maximum, tedy ANO se snaží poskytnout ČSSD co nejméně prostoru, naopak ČSSD se pokouší získat maximum ministerských postů a současně takové, které považuje za významné jak s ohledem na své vlastní zájmy a voliče, tak i pro účinné fungování v rámci možné vlády vedené Andrejem Babišem,“ říká.

Upozorňuje také, že pro Babišovo hnutí je jednání přece jen jednodušší, neboť jde o subjekt řízený jedním člověkem. „A ten příliš nepřipouští vnitřní debatu ve straně,“ dodává Cabada. Naopak ČSSD podle něj působí opět vnitřně nejednotně. „Projevuje se to i v rámci tandemu předseda Hamáček - statutární místopředseda Zimola. Do jednání, respektive do strategie ČSSD, promlouvají také další aktéři s vlastními zájmy, na čele s prezidentem Zemanem a jeho emisary ve straně,“ opakuje Cabada. I proto lze podle něj chápat jak místy až přehnanou neústupnost Babiše, tak nejistotu Hamáčka s ohledem na nejednoznačné priority ČSSD.

Pokud jde o aktuální přetahovanou o ministerské posty, Cabada má za to, že Babiš v této věci neustoupí. „Již čtyři ministerstva matematicky chápe jako nadměrný benefit pro ČSSD,“ upozorňuje. Současně se zamýšlí nad tím, zda by paradoxně nakonec pro ČSSD nebyl větší počet ministerstev spíše problém. A to kvůli otázce, kým je obsadit a jak by to případně posilovalo, případně oslabovalo, různé frakce ve straně. Další otázkou je, jak se k finální dohodě – ať už bude vypadat jakkoli – postaví členové strany v referendu. „Pokud členové ČSSD v referendu vznik takové vlády odmítnou, pak to jednak bude znamenat další otřesy uvnitř ČSSD,“ nepochybuje přitom Cabada.

V opačném případě to podle Cabady bude znamenat zejména vznik vlády, jež by se snad opřela o důvěru sněmovny. „V tom spatřuji klíčové pozitivum. Současně by byla nejlepším řešením současné situace v roztříštěné dolní komory, daleko lepším než případná spolupráce ANO s SPD či menšinová vláda sestavená pouze z hnutí ANO, která by ve sněmovně postrádala stabilní podporu pro své návrhy zákonů.“ Vznik vlády, dodává politolog, by také znamenal další krok k plné legitimizaci KSČM.

Pokud ale aliance s hnutím ANO v ČSSD neprojde, hnutí ANO vedené Andrejem Babišem bude podle Cabady muset začít hledat jiné řešení budoucího vládního uspořádání. „Nabízí se buď spolupráce s KSČM a SPD – ať již otevřená nebo skrytá –, anebo cesta k předčasným volbám ve spolupráci s prezidentem.“ Alternativu spolupráce hnutí ANO s jinými subjekty, tedy s ODS, případně KDU-ČSL a STAN, Cabada již nevidí jako reálnou. „Předseda hnutí ANO Babiš zde sám ostrou rétorikou zavřel možnosti případné spolupráce,“ soudí politolog.

Na otázku, zda by byl Babiš ochoten jít do vlády závislé nejen na komunistech, ale také na hlasech SPD Tomia Okamury, Cabada odpovídá kladně. Avšak upozorňuje, že jde o téma, které štěpí hnutí ANO. „Na tomto tématu se začíná ukazovat, že ani Babišovo hnutí není úplný monolit.“ Babiš by podle něj musel navíc zvážit, jak moc by jej takový krok poškodil na evropské úrovni, kde se zatím dají najít nejpozitivnější výsledky jeho vládnutí. „Sociálně-šovinistická a v řadě výroků svých představitelů rasistická SPD na evropské úrovni jistě vadí daleko více než KSČM,“ vysvětluje Cabada.

Pokud jde naopak o případné předčasné volby, upozorňuje, že prezident dle ústavy nemá žádnou lhůtu pro jmenování nového předsedy vlády. Jinak řečeno: „Současný kabinet v demisi může vládnout teoreticky neomezeně dlouho, i když to podle mne narušuje ústavní řád. Navíc nelze vyloučit ani pokus o nějakou (polo)úřednickou vládu,“ uzavírá Cabada rozhovor pro INFO.CZ s tím, že možností budoucího vývoje je i půl roku po sněmovních volbách stále velmi mnoho.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1