Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výjimečný zvrat v tuzemské diplomacii: Velvyslanec Škeřík do Bernu neodjede, kvůli inspekci musí vybalit kufry

Výjimečný zvrat v tuzemské diplomacii: Velvyslanec Škeřík do Bernu neodjede, kvůli inspekci musí vybalit kufry
 

Dlouholetý český diplomat Ladislav Škeřík měl už řadu měsíců sbalené kufry s tím, že odlet na jeho novou velvyslaneckou misi do Švýcarska se blíží. Odjezd mu byl opakovaně posunut a nyní už ví, že si musí definitivně vybalit. Ambasadorem v Bernu nebude.

A to přesto, že jeho výjezd už letos v dubnu oficiálně potvrdilo i Ministerstvo zahraničí, nominaci schválila vláda a již letos v únoru jeho pověřovací listiny podepsal prezident Zeman. Škeřík získal povinný souhlas obou přijímajících zemí Švýcarska i Lichtenštejnska a měl již i stanoven termín pro předání pověřovacích listin švýcarské i lichtenštejnské straně.

To, že takto „odbavený“ velvyslanec nakonec zůstane doma, je v diplomacii ojedinělý krok.

Kontroly na Diplomatickém servisu

Rozhodnutí ministra Jana Hamáčka, které Škeříkovi tlumočil státní tajemník Miloslav Stašek, souvisí s děním v Diplomatickém servisu, který Škeřík v posledních dvou letech jako ředitel vedl.

„Můžu potvrdit, že pan Škeřík do Švýcarska jako velvyslanec nepojede. Důvodem jsou závěry dvou kontrol na Diplomatickém servisu, jehož byl pan Škeřík ředitelem. Na základě těchto dvou kontrol bude nutné, aby pan Škeřík setrval nějakou dobu v ČR pro došetření celé záležitosti,“ potvrzuje mluvčí Ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Diplomatický servis je příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničí, spravuje a pronajímá nemovitosti zahraničním zastupitelským úřadům a disponuje zhruba 200milionovým rozpočtem.

Inspekce, kterou Ministerstvo zahraničí do své příspěvkové organizace vyslalo, upozornila na chyby v hospodaření, podle Ladislava Škeříka však nijak závažné.

„Já mám svědomí čisté. Diplomatický servis jsem předával jako plně funkční. Inspekce vše prověřila, účetnictví, postupy řízení, na něž jsme získali i nezávislý certifikát. Systémové nedostatky, které tam identifikovala předchozí inspekce, byly po mém nástupu odstraněny, letošní inspekce našla jen pochybení jednotlivců,“ říká.

S rozhodnutím Ministerstva zahraničí se smiřuje těžko. „V diplomacii jsem celý život, ale něco podobného je myslím poprvé v historii, že má velvyslanec pověřovací listiny a někdo najednou na základě něčeho rozhodne, že nepojede. To se stává jen, když ten člověk zemře, je vážně nemocný, nebo se sám rozhodne v diplomacii skončit,“ říká Škeřík, který dříve působil jako velvyslanec v Portugalsku či na Kypru.

Ředitelem Diplomatického servisu je nově bývalý velvyslanec v Austrálii Martin Pohl. Právě po předání úřadu měl Škeřík původně odcestovat.

„Musím se nejprve dostat z frustrace, že za to, že jsem někde zavedl pořádek, jsem nyní potrestán. Asi jsem tím některým lidem šlápl na kuří oko. Bylo mi sděleno, že bych měl nyní být zařazen na nějaké pracovní místo v rámci ministerstva a za rok bych prý mohl vyjet někam jako velvyslanec,“ věří Škeřík.

Místo po panu Borůvkovi

Post v Bernu je bez českého velvyslance již bezmála rok a půl. Poslední ambasador Karel Borůvka byl odvolán vloni v dubnu kvůli stylu, jakým na sociálních sítích o zaměstnancích ministerstva zahraničí, o úřednících i novinářích veřejně psala jeho manželka, taktéž původně diplomatka Alena Borůvková. Borůvka po svém odvolání diplomacii zcela opustil.

„Stav, kdy je ZÚ Bern již delší dobu neobsazen na úrovni velvyslance, není možné dále prodlužovat, a proto bude v co nejbližší době nominován jiný kandidát na post velvyslance ve Švýcarsku,“ říká mluvčí Lagronová.

Před udělením souhlasu od přijímající strany MZV tradičně personální nominace nekomentuje. Podle informací HlídacíPes.org z několika diplomatických zdrojů by se novou českou velvyslankyní ve Švýcarsku (a Lichtenštejnsku) měla stát kariérní diplomatka Kateřina Fialková, současná ředitelka Odboru mnohostranných ekonomických vztahů.

Fialková v minulosti působila například jako velvyslankyně v Japonsku. Do Švýcarska by měla odjet nejpozději do začátku příštího roku.

Stažení velvyslance, kterému byl již udělen agrément, představuje komplikaci i na straně přijímající země. V tomto případě Švýcarska a také Lichtenštejnska, které obnovilo s Českem diplomatické vztahy až v roce 2009 a v současné době se vztahy kvůli soudním sporům mezi českým státem a lichtenštejnskou knížecí rodinou znovu komplikují.

„Schválení velvyslance je podobně komplikované jako u nás. Návrh dostane ministerstvo zahraničí, poté vláda, která to předá tajným službám, které osobu prověří, pak teprve hlava státu podepíše agrément, tedy souhlas s tím, aby se navržený člověk stal velvyslancem. Běžně jde o proces na zhruba tři měsíce,“ shrnuje Škeřík.

Přijdou trestní oznámení?

„Švýcarska strana je o této věci od nás již informována,“ konstatuje mluvčí Lagronová.

Podle vysoce postaveného českého diplomata, který si nepřál být jmenován, je obecně vzato v zájmu jak přijímající, tak vysílající země, aby velvyslanectví nevedl člověk, který by mohl být potenciálně obviněn z trestného činu.

„V této chvíli nemůžu odpovědět na otázku, zda padnou či nepadnou nějaká trestní oznámení,“ říká mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Sám Ladislav Škeřík je přesvědčen, že mu nic takového nehrozí.

„Údajně jsou tam i nějaké problémy některých mých podřízených, ale o tom nemám žádné povědomí. Říká se tu (na ministerstvu zahraničí, pozn. redakce), že je možné, že nějaké trestné oznámení bude podané, ale jestli je to pravda, to nevím. Inspekce už nic nešetří, ta skončila 28. července,“ shrnuje Škeřík.


Text vyšel na serveru HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho se souhlasem redakce.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232