Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výměna manželek měla dohru na sociálce. Pořad rozpoutal diskusi o odebírání dětí

Výměna manželek měla dohru na sociálce. Pořad rozpoutal diskusi o odebírání dětí

Jak se žije dětem v českých rodinách a kdy špatné podmínky dosáhnou takové míry, že je nutné ratolesti rodičům odebrat? Diskusi pravidelně oživuje i pořad Výměna manželek, který funguje jako sonda do tuzemských domácností. A v některých případech ne příliš spořádaných. Po odvysílání jednoho dílu dokonce zasahovali u rodiny pracovníci odboru ochrany práv dětí (OSPOD). Kdy odebrat děti rodičům? A jak vůbec funguje sociálně-právní ochrana dětí v Česku?

Televize Nova, která pořad vysílá, už dříve informovala, že se na ni obraceli znepokojení diváci. Vyděsil je hlavně případ rodiny, která žila v neutěšených podmínkách na jedné z ubytoven. Rodiče v malém bytě kouřili, děti neměly vybudované základní hygienické návyky. Po návštěvě „sociálky“ se rodina podle dřívějších zpráv médií přestěhovala do lepšího bytu v Kolíně. Jak se rodině dnes daří a zda je stále pod dohledem sociálních pracovníků, nechtějí zaměstnanci místního odboru sociálně-právní ochrany dětí komentovat.

1080p 720p 480p 360p 240p
Výměna manželek: Tady žijí prasata!

Vzruch ale vyvolávají i další případy, které televize odvysílala v minulých měsících. A otevírají diskusi, jak funguje sociálně-právní ochrana dětí v Česku. Podle odborníků se v posledních letech posunula výrazně dobrým směrem, některé nešvary ale přetrvávají. A vedou k tomu, že část případů není v čas podchycena. „V Česku nedošlo k tomu, že by se vedla odborná debata o tom, co je podstatou sítě orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Je to ochrana, nebo dozor? A jak má být prakticky vykonávána? Z toho vyplývají různé problémy v praxi,“ říká pro INFO.CZ Ferdinand Raditsch, ředitel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Květináč v Květné u Poličky.

 Základní otázka zní, v jakých případech děti z rodin odebrat. A mají být důvodem i špatné finanční podmínky? „Dříve to tak často bývalo. Občas se to stane i dnes. Nicméně umísťování dětí do ústavní výchovy z ekonomických nebo sociálních důvodů není možné samo o sobě. Dnes by to soud vůbec neměl schválit, protože došlo ke změně zákonů. Sociální pracovník navíc nemůže přijít, rozhlédnout se po bytě a říct: tady děti nemohou být, půjdou do ústavu. Takto radikálnímu řešení musí předcházet další vzájemně na sebe navazující kroky,“ popisuje Raditsch. Dříve podle něj docházelo k velkým excesům, zejména ve vztahu k romským rodinám, kdy byly děti odebírány pouze ze sociálních nebo ekonomických důvodů, což není dobře, protože dochází k vykořenění a ztrátě kontaktu s rodinou.

1080p 720p 480p 360p 240p
Výměna manželek bude mít hustou dohru!

Jak by měli sociální pracovníci postupovat třeba ve výše zmíněném případě, který zachytil televizní pořad? „Pokud dostanou sociální pracovníci takový podnět, měli by se podívat na místo a zhodnotit, zda je ohrožen vývoj dítěte. A podle toho nastavit opatření,“ vysvětluje Raditsch s tím, že kroky na sebe musí navazovat. „Například řeknou: máte tady malé děti, pokud tu budete kouřit, tak to bude směřovat k tomu, že děti půjdou do jiného prostředí. Také začnou pomalu mapovat situaci rodiny. Podívají se na to, jak jsou na tom s dluhy, jestli nejsou předlužení, zda by neměl přijít návrh na insolvenci, zda existují jiné možnosti bydlení. Pokud by existovalo přímé ohrožení života nebo zdraví dětí, tak je mohou dočasně umístit v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc, jako jsou třeba Klokánky,“ říká.

Jeho slova potvrzuje i ministerstvo práce a sociálních věcí. Důvodem pro odebrání dítěte podle něj musí být jeho skutečně vážné ohrožení. „Jedná se například o případy závažného zanedbávání péče, případy tělesného či psychického týrání či sexuálního zneužívání dítěte,“ zní z resortu. „Nevyhovující finanční podmínky rodiny nebo například pobyt na ubytovně by samy o sobě neměly být důvodem k odebrání dítěte,“ tvrdí mluvčí ministerstva Petr Sulek.

1080p 720p 480p 360p 240p
Výměna manželek: Extrémní pedantství bude Elišku dohánět k šílenství!

Zásadním krokem je odhalit, že se rodina o dítě dobře nestará, nebo mu dokonce ubližuje. Raditsch během svého působení na ministerstvu vnitra pracoval na vytvoření právě takového systému. Podněty sbírá od policie, škol, ale třeba také lékařů, pokud ošetřují nezvykle často u některých dětí úrazy. Problémem ale je, že ho využívá jen malá část českých měst.

Druhou nástrahou je stále nízký počet pracovníků. „Sociálně právní ochrana dětí je celá léta hluboce poznamenána nedostatkem pracovníků. Lidí je málo a oblastí, ve kterých by měli působit, je tolik, že to mohou velmi obtížně zvládat. Z toho plyne i to, že často jde jen o úřednickou práci,“ říká Raditsch.

Z ministerstva zaznívá, že se počet pracovníků výrazně zvedl. „Oproti roku 2011 došlo do roku 2015 k nárůstu počtu pracovníků OSPOD téměř o čtyřicet procent,“ uvádí resort. Zatímco v roce 2011 šlo o zhruba 1800 lidí, v roce 2015 jich byla 2514 a loni 2576.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744