Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výměna manželek plná nadávek a násilí může mít dohru na sociálce. Nebylo by to poprvé

Výměna manželek plná nadávek a násilí může mít dohru na sociálce. Nebylo by to poprvé

Populární televizní pořad Výměna manželek znovu poutá pozornost. V nové sérii se objevuje Jana, která žije v Německu a má dvě děti. Ačkoli tvrdí, že do pořadu šla, aby zlepšila vztahy s přítelem, dokazuje pravý opak. Pronáší nekonečný příval nadávek a v závěru nemá problém rozdávat rány. Druhá soutěžící mezitím popisuje nepořádek, který Jana doma má. Jak se žije dětem v českých rodinách a kdy špatné podmínky dosáhnou takové míry, že je nutné ratolesti rodičům odebrat? Diskuse, kterou pořad pravidelně otevírá, je znovu aktuální. INFO.CZ v článku popsalo, jak vůbec ochrana dětí v takových případech funguje.

Televize Nova, která pořad vysílá, už dříve informovala, že se na ni obraceli znepokojení diváci. Vyděsil je hlavně případ rodiny, která žila v neutěšených podmínkách na jedné z ubytoven. Rodiče v malém bytě kouřili, děti neměly vybudované základní hygienické návyky. Po návštěvě „sociálky“ se rodina podle dřívějších zpráv médií přestěhovala do lepšího bytu v Kolíně. Jak se rodině dnes daří a zda je stále pod dohledem sociálních pracovníků, nechtějí zaměstnanci místního odboru sociálně-právní ochrany dětí komentovat.

Dalším podrobným případem může už brzy být novější díl populární show, kde vystupuje Jana – matka bydlící v Německu, která sází jednu nadávku za druhou a nemá daleko k fyzické konfrontaci.

1080p 720p 480p 360p 240p
Výměna manželek: Tady žijí prasata!

Vzruch ale vyvolávají i další případy, které televize odvysílala. A otevírají diskusi, jak funguje sociálně-právní ochrana dětí v Česku. Podle odborníků se v posledních letech posunula výrazně dobrým směrem, některé nešvary ale přetrvávají. A vedou k tomu, že část případů není v čas podchycena. „V Česku nedošlo k tomu, že by se vedla odborná debata o tom, co je podstatou sítě orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Je to ochrana, nebo dozor? A jak má být prakticky vykonávána? Z toho vyplývají různé problémy v praxi,“ říká pro INFO.CZ Ferdinand Raditsch, ředitel zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Květináč v Květné u Poličky.

Základní otázka zní, v jakých případech děti z rodin odebrat. A mají být důvodem i špatné finanční podmínky? „Dříve to tak často bývalo. Občas se to stane i dnes. Nicméně umísťování dětí do ústavní výchovy z ekonomických nebo sociálních důvodů není možné samo o sobě. Dnes by to soud vůbec neměl schválit, protože došlo ke změně zákonů. Sociální pracovník navíc nemůže přijít, rozhlédnout se po bytě a říct: tady děti nemohou být, půjdou do ústavu. Takto radikálnímu řešení musí předcházet další vzájemně na sebe navazující kroky,“ popisuje Raditsch. Dříve podle něj docházelo k velkým excesům, zejména ve vztahu k romským rodinám, kdy byly děti odebírány pouze ze sociálních nebo ekonomických důvodů, což není dobře, protože dochází k vykořenění a ztrátě kontaktu s rodinou.

1080p 720p 480p 360p 240p
Výměna manželek bude mít hustou dohru!

Jak by měli sociální pracovníci postupovat třeba ve výše zmíněném případě, který zachytil televizní pořad? „Pokud dostanou sociální pracovníci takový podnět, měli by se podívat na místo a zhodnotit, zda je ohrožen vývoj dítěte. A podle toho nastavit opatření,“ vysvětluje Raditsch s tím, že kroky na sebe musí navazovat. „Například řeknou: máte tady malé děti, pokud tu budete kouřit, tak to bude směřovat k tomu, že děti půjdou do jiného prostředí. Také začnou pomalu mapovat situaci rodiny. Podívají se na to, jak jsou na tom s dluhy, jestli nejsou předlužení, zda by neměl přijít návrh na insolvenci, zda existují jiné možnosti bydlení. Pokud by existovalo přímé ohrožení života nebo zdraví dětí, tak je mohou dočasně umístit v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc, jako jsou třeba Klokánky,“ říká.

Jeho slova potvrzuje i ministerstvo práce a sociálních věcí. Důvodem pro odebrání dítěte podle něj musí být jeho skutečně vážné ohrožení. „Jedná se například o případy závažného zanedbávání péče, případy tělesného či psychického týrání či sexuálního zneužívání dítěte,“ zní z resortu. „Nevyhovující finanční podmínky rodiny nebo například pobyt na ubytovně by samy o sobě neměly být důvodem k odebrání dítěte,“ tvrdí mluvčí ministerstva Petr Sulek.

1080p 720p 480p 360p 240p
Výměna manželek: Extrémní pedantství bude Elišku dohánět k šílenství!

Zásadním krokem je odhalit, že se rodina o dítě dobře nestará, nebo mu dokonce ubližuje. Raditsch během svého působení na ministerstvu vnitra pracoval na vytvoření právě takového systému. Podněty sbírá od policie, škol, ale třeba také lékařů, pokud ošetřují nezvykle často u některých dětí úrazy. Problémem ale je, že ho využívá jen malá část českých měst.

Druhou nástrahou je stále nízký počet pracovníků. „Sociálně právní ochrana dětí je celá léta hluboce poznamenána nedostatkem pracovníků. Lidí je málo a oblastí, ve kterých by měli působit, je tolik, že to mohou velmi obtížně zvládat. Z toho plyne i to, že často jde jen o úřednickou práci,“ říká Raditsch.

Z ministerstva zaznívá, že se počet pracovníků výrazně zvedl. „Oproti roku 2011 došlo do roku 2015 k nárůstu počtu pracovníků OSPOD téměř o čtyřicet procent,“ uvádí resort. Zatímco v roce 2011 šlo o zhruba 1800 lidí, v roce 2015 jich byla 2514 a loni 2576.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232