Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výměna stráží v Bruselu: Víme, kdo míří na post českého velvyslance při EU

Výměna stráží v Bruselu: Víme, kdo míří na post českého velvyslance při EU

V Bruselu se chystá personální rošáda na místě stálého představitele České republiky při EU. Podle informací INFO.CZ k ní dojde letos v létě a stávajícího velvyslance Martina Povejšila by měl s velkou pravděpodobností nahradit současný náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Ivo Šrámek. Post šéfa Stálého zastoupení při EU je často vnímán jako ministerský post. V rámci diplomatického sboru je nejdůležitější.

„(Ivo Šrámek) o to má zájem a má šanci uspět,“ řekl redakci důvěryhodný zdroj z blízkosti české sociální demokracie.

Ministerstvo zahraničních věcí nechtělo možnou změnu komentovat s tím, že je předčasné o čemkoliv takovém mluvit. „Stávající velvyslanec zůstává na místě, dokud je to nutné. Martin Povejšil na svém postu bude do té doby, než ho nahradí někdo nový. Zatím o nikom takovém nevíme,“ řekla INFO.CZ tisková mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Že by ke změně na jednom z nejprestižnějších a také nejnáročnějších diplomatických postů mohlo dojít v nejbližší době, svědčí zejména to, že Martin Povejšil v Bruselu působí už od roku 2012. „Velvyslanci jsou obvykle v úřadě čtyři roky. Pan Povejšil je při EU už pět let,“ myslí si nejmenovaný český diplomat, který je dobře obeznámený se situací. Práce velvyslance při EU je náročná zejména kvůli široké a odborné každodenní agendě.

Martin Povejšil se ke své možné výměně nevyjadřuje, už dříve prohlásil, že nebude podobné spekulace komentovat.

Ivo Šrámek, který by jej mohl ve funkci nahradit, má na ministerstvu zahraničí na starosti bezpečnost, dříve ale vedl evropskou sekci. V letech 20112014 byl velvyslancem ČR v Bruselu a ještě před tím pracoval na Stálém zastoupení ČR při EU jako velvyslanec v Politickém a bezpečnostním výboru EU.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744