Vyplácení dávek se změní. Zeman podepsal zákon, který některým místo poukázek vrací opět peníze | info.cz

Články odjinud

Vyplácení dávek se změní. Zeman podepsal zákon, který některým místo poukázek vrací opět peníze

Některé skupiny chudších lidí už nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách, ale znovu výhradně v penězích. Změnu přinese poslanecká předloha, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Zákon bude účinný od prvního měsíce po jeho vyhlášení ve sbírce, tedy zřejmě od ledna.

Výhradně v penězích budou úřady vyplácet příspěvek na živobytí lidem starším 70 let, lidem s nejtěžším a s těžkým zdravotním postižením a lidem v pobytových zařízeních sociálních služeb.

Dále budou mít výjimku z výplaty části dávky v poukázkách lidé s příspěvkem na živobytí do 500 korun měsíčně, lidé, kteří jsou celý měsíc v nemocnici, lidé s omezenou svéprávností a invalidé ve třetím stupni. Úřady práce by také nemusely dávat poukázky v případech „hodných zvláštního zřetele“.

Úřad práce musí dávat potřebným lidem poukázky od loňského prosince. Zákonodárci toto opatření zavedli ve snaze zamezit zneužívání dávky. Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku v posledním roce, dostávají v poukázkách 35 až 65 procent této dávky. Za poukázky si mohou koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli cigarety nebo alkohol.

Autoři poslanecké novely argumentovali tím, že povinné poukázky v praxi zvýšily byrokracii a přinesly některým lidem problémy v obcích, kde získání zboží za poukázky není dostupné. Poukazovali rovněž na přeprodej poukázek pod cenou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud