Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výroba sem, výroba tam. Ovčáček žehlí Zemanův výrok o novičoku

Výroba sem, výroba tam. Ovčáček žehlí Zemanův výrok o novičoku

Maturanti i jejich rodiče každoročně kritizují závěrečné zkoušky z češtiny, protože jim přijde, že mnohá pokročilá pravidla jsou pro život zbytečná. Po současném vývoji kolem kauzy novičok v Česku se ale ukazuje, že podobných znalostí nikdy není dost. Prezident Zeman minulý týden uvedl, že v České republice se vyráběl a testoval jed novičok. Zástupci BIS i Vojenského zpravodajství to na schůzce s premiérem v demisi Andrejem Babišem odmítli – látka se tu nevyráběla, neskladovala ani nevyvíjela. Vzniklý rozpor se v České televizi rozhodl vysvětlit Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, který ale věnoval 13 minut jazykovému rozboru, aby dokázal, že prezident přece mluvil pravdu. A pokud náhodou ne, bylo to přeci jen nepodstatné slovíčkaření.

„Jak pan prezident, tak pan premiér i všichni ústavní činitelé se shodují v tom, že Česko se nepodílelo na událostech ve Velké Británii, a tudíž ruské obvinění je lživé,“ uvedl Ovčáček úvodem. V rozhovoru pro ČT měl vysvětlit, proč se lišilo Zemanovo vyjádření o výrobě a testování novičoku od oficiálních závěrů vojenské i civilní zpravodajské služby, které takovou skutečnost dnes při jednání s premiérem Andrejem Babišem vyvrátily.

Výroba nebo mikrosyntéza?

Prezidentův mluvčí nicméně žádný rozdíl ve vyjádřeních nevidí a odmítá připustit, že by Zemanův minimálně nepřesný slovník mohl mít nežádoucí důsledky. „Je to otázka mediální hysterie. Bavíme se pouze o terminologii,“ odpověděl. Ta je skutečně základem celého sporu, má ale zásadní důsledky.

Látka ze skupiny novičoků totiž vznikla při mikrosyntéze, ale nebyla izolována a poté zanikla. To vše v mikroskopickém množství, které nemohlo uniknout z laboratoře. Podle odborníků se zde navíc testovala jiná látka, než byla ta, která začátkem března otrávila v britském Salisbury bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru.

„Byl u nás vyráběn a testován novičok.“
Miloš Zeman na TV Barrandov

Prezident ve svém vyjádření pro televizi Barrandov ale tyto okolnosti přešel – mluvil otevřeně o „výrobě a testování látky“, což značí masovou produkci a skladování. Odvolával se na vojenskou rozvědku a jeho vystoupení podle očekávání ihned posloužilo ruské propagandě, která se následně znovu ohradila proti britskému nařčení z otrávení Skripala.

Ovčáček vysvětluje

Jiří Ovčáček dnes v ČT připustil, že význam termínů mikrosyntéza a výroba je rozdílný a snažil se negativní vyznění prezidentových slov zmírnit návrhem, aby se používal dle něj neutrální termín „vznik“. „Já se snažím nabídnout i českým médiím východisko ze vzniklé situace,“ uvedl a označil současnou situaci za mediální bouři.

Moderátorka ČT se ho ale dále ptala, zda prezident přece jen uvedením nepřesných termínů neposloužil Rusku a neuvedl mylné informace. „Byl bych nerad, abychom se dostali do doby středověku, kde se diskutovalo, kolik andělů se vejde na špičku jehly. My se dostáváme do absurdní debaty,“ řekl Ovčáček, který příměr s anděly a jehlou použil v rozhovoru celkem třikrát a ještě ho uvedl na svém twitteru. „Máte, paní redaktorko, vždycky dvě možnosti. Buď můžete lhát, a nebo říct pravdu. Pan prezident zvolil druhou možnost a teď se bavíme jen o terminologickém upřesnění, což je debata velmi důležitá. To, že ruská propaganda zneužije nějaké vyjádření, tomu přece nemůžeme nikterak zabránit,“ dodal mluvčí, podle kterého prezident při svém vystoupení nechyboval, ačkoli Česko fakticky označil za výrobce zmíněného jedu.

Jinak to ovšem vidí někteří politici, kteří apelovali na premiéra, aby se kvůli kauze novičok a Zemanovým vystoupením sešla mimořádně Sněmovna. Premiér v demisi Andrej Babiš to odmítl. „Dokážete si představit, že by Poslanecká sněmovna několik hodin projednávala otázku terminologie výroba-vznik-mikrosyntéza?“ uvedl Ovčáček, který Babišovo rozhodnutí vítá. „My jako poslanci potřebujeme ověřit, zda si prezident nevymýšlí, zjistit, jak to skutečně je,“ uvedl včera poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík, který Zemana označil za „neřízenou střelu“. Podle dalších politiků mohou prezidentova vyjádření poškodit republiku v zahraničí a postavit ji proti spojencům.

Poslední minuty Ovčáčkova vyjádření pro Českou televizi se pak nesly už v čistě filologickém duchu o rozdílech mezi slovy výroba, vznik a mikrosyntéza. „Já si přijdu, jako kdybych hovořil s nějakým ústavem a ne s Českou televizí,“ dodal se smíchem Ovčáček, který odmítl odpovědět, proč jím navrhované neutrální slovo „vznik“ nepoužil i prezident ve svém čtvrtečním vyjádření.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1