Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vystřelil jsem a za odměnu mi dali tisícovku, vzpomíná policista, který dopadl Kajínka

Vystřelil jsem a za odměnu mi dali tisícovku, vzpomíná policista, který dopadl Kajínka

Jaroslav F. byl zrovna ve službě, když 3. července 1994 uprchl Jiří Kajínek z budějovické vazební věznice. A byl to právě on, který nejslavnějšího českého vězně chytil a vysloužil si za to příplatek 1000 korun k výplatě. Teď prozradil, jak to tenkrát vlastně bylo.

Dnes už policejní vyšetřovatel Jaroslav F. byl tehdy jen obvodním policistou. I tak ale chytil Kajínka při jednom z jeho pokusů o útěk. Vězeňská služba vyhlásila poplach a Jaroslav byl s kolegou zrovna ve službě.

„Tenkrát jsem hlídkoval ve městě spolu s kolegou a slyšeli jsme ve služebním autě, že vězeň utíká směrem do parku k Háječku. Já jsem zůstal u sportovní haly a kolega jel autem k bývalé Myslivně. Jinudy se ztratit nemohl,“ říká Jaroslav pro server Deník.cz.

Měl na vězně „štěstí“ a Kajínek skutečně míjel sportovní halu. Celou akci ale komplikoval fakt, že v ní v tu chvíli probíhalo shromáždění křesťanské mládeže, a policista se bál, že pokud ho utíkající vězeň uvidí moc brzo, mohl by si vzít nějaké dítě jako rukojmí.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1