Články odjinud

Využíval je Hitler i komunisté. Jánské Koupele koupil Berdych, chátrají ale dál

Využíval je Hitler i komunisté. Jánské Koupele koupil Berdych, chátrají ale dál

Jánské Koupele nedaleko Opavy chátrají už dvaadvacet let a nevypadá to, že by se mělo v brzké době něco změnit. Areál vlastní tenista Tomáš Berdych s kolegou Petrem Lexem, kteří chtěli místo proměnit na tenisovou školu. S tím by se však pojilo nezbytné bourání, to ale nechtějí povolit památkáři a areál tak zůstal ladem. 

Jánské Koupele nedaleko Opavy chátrají, a to už od roku 1994. Po roce 1989 byl totiž majetek převeden na společnost Orea a probíhaly tam podnikové rekreace. Po uzavření objetu začal boj o budovy mezi státem a odbory - když stát soudy vyhrál, tak jej prodal.

V roce 2003 se tak Jánské Koupele dostávají do rukou podnikatele Jana Natala. Stálo ho to tenkrát 19 milionů korun. Řízením osudu se mu ale nepovedlo získat další investory ani dotace. Areál se roku 2005 dostal na seznam kulturních památek, v roce 2013 se ale ochrana zúžila jen na některé budovy.

Tomáš Berdych a Petr Lex jej kupují v roce 2016. Chtějí zde vybudovat tenisovou školu. Památkáři ale nedovolují zbourat poškozené budovy. A tak Jánské Koupele chátrají dál. Majitelé se je snažili zabezpečit před vandaly, to ale podle zdejšího starosty vždy vydrželo jen dva dny. Lex tvrdí, že zabezpečení provedli už asi třikrát a v nejbližší době se chystají na další zabezpečovací akci.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud