Využíval je Hitler i komunisté. Jánské Koupele koupil Berdych, chátrají ale dál | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Využíval je Hitler i komunisté. Jánské Koupele koupil Berdych, chátrají ale dál

Využíval je Hitler i komunisté. Jánské Koupele koupil Berdych, chátrají ale dál

Jánské Koupele nedaleko Opavy chátrají už dvaadvacet let a nevypadá to, že by se mělo v brzké době něco změnit. Areál vlastní tenista Tomáš Berdych s kolegou Petrem Lexem, kteří chtěli místo proměnit na tenisovou školu. S tím by se však pojilo nezbytné bourání, to ale nechtějí povolit památkáři a areál tak zůstal ladem. 

Jánské Koupele nedaleko Opavy chátrají, a to už od roku 1994. Po roce 1989 byl totiž majetek převeden na společnost Orea a probíhaly tam podnikové rekreace. Po uzavření objetu začal boj o budovy mezi státem a odbory - když stát soudy vyhrál, tak jej prodal.

V roce 2003 se tak Jánské Koupele dostávají do rukou podnikatele Jana Natala. Stálo ho to tenkrát 19 milionů korun. Řízením osudu se mu ale nepovedlo získat další investory ani dotace. Areál se roku 2005 dostal na seznam kulturních památek, v roce 2013 se ale ochrana zúžila jen na některé budovy.

Tomáš Berdych a Petr Lex jej kupují v roce 2016. Chtějí zde vybudovat tenisovou školu. Památkáři ale nedovolují zbourat poškozené budovy. A tak Jánské Koupele chátrají dál. Majitelé se je snažili zabezpečit před vandaly, to ale podle zdejšího starosty vždy vydrželo jen dva dny. Lex tvrdí, že zabezpečení provedli už asi třikrát a v nejbližší době se chystají na další zabezpečovací akci.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.