Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Výzva Babišovi, aby platil daně? Ne, díky, snad to vyjde příště, reagoval jeho tým

Výzva Babišovi, aby platil daně? Ne, díky, snad to vyjde příště, reagoval jeho tým

Neslavně dopadla komunikace týmu Andreje Babiše s Šimonem Hellerem. Asistent místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL), Babišovi napsal, že „by v rámci své padesátimilionové charity mohl třeba začít platit daně". Odpověď přišla až po 100 dnech, a samotného Hellera překvapila natolik, že se jí pochlubil na svém Facebooku.

„Děkujeme za Vaši žádost v projektu 52 milionů. Bohužel není možné pomoci všem. Bylo vybráno několik desítek žádostí, kterým se poslaly peníze. Děkuji moc, že jste napsali. Snad to vyjde příště,“ napsal tým Projektu 52 milionů Hellerovi.

„Napsal jsem Andrejovi, že by v rámci své padesátimilionové charity mohl třeba začít platit daně. Po třech měsících jsem se dozvěděl, že bohužel není možné pomoci všem a že to možná vyjde příště,“ reagoval na svém profilu Heller.

Bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nabízel peníze prostřednictvím své webové stránky na charitu 52 miliónů korun. Reagoval tak na své kauzy. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1