Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Wagnerová: Zeman hodlá vyrábět ústavní krizi. Případnou Sobotkovu žalobu vyřeší Ústavní soud rychle

Wagnerová: Zeman hodlá vyrábět ústavní krizi. Případnou Sobotkovu žalobu vyřeší Ústavní soud rychle

Prezident Miloš Zeman hodlá inovativně vykládat ústavu, a tím v podstatě vyrobit jakousi ústavní krizi, říká pro server Aktuálně.cz bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, nyní nezávislá senátorka za Stranu zelených. Reaguje tak mimo jiné na včerejší konflikt na Hradě, kde prezident dělal, že přijímá demisi, kterou ale premiér nepodával.

„Pokud pan prezident hodlá inovativně vykládat ústavu, a tím v podstatě vyrobit jakousi ústavní krizi, je tomu třeba zabránit jakýmkoli způsobem,“ varuje pro server Aktuálně.cz Wagnerová.

Bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu naráží na fakt, že prezident hodlá odvolat pouze premiéra Bohuslava Sobotku a nikoliv celou jeho vládu. „Podá-li demisi premiér, padá celá vláda. Náš ústavní řád staví na tom, že vláda je vládou premiéra,“ popisuje právní systém Wagnerová.

Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Barrandov řekl, že je toho názoru, že půl roku před volbami „nemá cenu dělat kotrmelce“ a vláda by se neměla měnit. „Až na drobné výjimky, by vláda měla zůstat tak jak je. Jediný, kdo by měl odstoupit, je premiér,“ uvedl prezident, který tak podpořil setrvání Andreje Babiše ve vládě.

Podle Wagnerové by nejčistší cesta ze současné situace byla, kdyby Sobotka odvolal ministra financí Andreje Babiše. „Já si myslím, že premiér by měl změnit názor, vrátit se k původní myšlence a navrhnout odvolání ministra financí,“ říká Wagnerová. Pokud by Zeman s odvoláním Babiše otálel, je Wagnerová přesvědčena, že by se Sobotka mohl obrátit na Ústavní soud. „Jsem si jistá, že ten by takovou věc řešil rychle, v řádu týdnů,“ uzavírá Wagnerová.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1