Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Česka šly peníze teroristům z Islámského státu

Z Česka šly peníze teroristům z Islámského státu

Tajné služby v loňském roce získaly poznatky, které se týkaly podezření z financování terorismu. Minimálně v jednom případě byl z Česka odeslán finanční obnos adresovaný takzvanému Islámskému státu. Píše se to ve zprávě o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou by příští týden měla projednat vláda. 

Materiál pro vládu si v části o terorismu všímá činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS). Mluvčí BIS Ladislav Šticha potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem k IS.

„Podrobněji případ komentovat není možné, protože se jedná o velmi citlivé informace, jejichž prozrazení by mohlo ohrozit či zcela zmařit dlouhodobou úspěšnou zpravodajskou práci,“ sdělil Šticha.

Jedná se o první veřejně známý případ, kdy by šly peníze pro teroristy z IS přímo z Česka. „Takzvaný Islámský stát má v poslední době nedostatek financí, protože přišel o určité obchody s ropou, které vykonával, takže bude hledat spojence samozřejmě i v Evropských státech, kde má zdroje nebo příznivce. Tato cesta bude důležitá, aby se vysledovalo, s kým můžou být tito extremističtí bojovníci ve spojení třeba i v České republice,“ uvedl v České televizi bývalý ministr vnitra a předseda zahraničního výboru Senátu František Bublan.

Finance jsou přitom pro teroristy klíčové. „Kdybychom se zaměřili na financování terorismu, tak bychom nyní měli mnohem menší problémy se skupinami jako je Islámský stát, který nepřímo podporuje Saudská arábie, a kdyby nebylo pákistánské podpory talibánu, tak bychom také neměli takové problémy v Afghánistánu jako máme," uvedl pro INFO.CZ bezpečnostní analytik Andor Šándor. Přestože jde o první odhalený případ finančního daru z ČR, obecně IS prý dostává peníze ze zahraničí běžně. „Podle mě se to v zásadě neřeší. Těch zdrojů peněz, které jdou i od států v Perském zálivu, je poměrně hodně," doplňuje Šándor.

 BIS se loni opět zaměřila na problematiku, zda Česko nevyužívali teroristé pro cesty do míst bojů za Islámským státem nebo při návratu zpět do Evropy. V loňském roce podle dokumentu nebyly zaznamenány odchody k IS ze strany cizinců žijících v Česku. Tajná služba neodhalila ani případy, kdy by přes Česko putovali bojovníci IS.

Pokračoval naopak trend, kdy lidé z jiných zemí, kteří nepatřili k IS, cestovali přes Česko do oblastí bojových operací v Sýrii, přičemž využívali hlavně pražské letiště. Za riziko zpráva o bezpečnosti označuje pronikání a šíření radikálních salafistických či wahhábistických učení a vlivů na české území.

Dosud nejvýraznější linkou mezi tuzemskem a Islámským státem je případ Jana Silovského z Plzeňska, kterého loni turecká policie zadržela při cestě do Sýrie. Muž uvedl, že se chtěl k islamistům přidat, aby byl zabit. Pražský vrchní soud ho nedávno potrestal šesti lety vězení.

V lednu prezident Miloš Zeman uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, že v Česku se pohybuje člověk důvodně podezřelý ze spolupráce s islamisty. Ostatní politici hlavu státu tehdy kritizovali, že ohrozila bezpečnost, vyvolává paniku, zemi zdiskreditovala či ohrozila spolupráci českých rozvědek se zahraničními.

720p 480p 360p 240p
Exkluzivně z Palmýry

Islámský stát je teroristická organizace operující především v Sýrii a v Iráku. V obou státech si ale připisuje ztráty a je na ústupu a není schopná ovládat území, které měla kdysi pevně pod kontrolou. Tok peněz ze zahraničních kont je spolu s prostředky získanými z ropy a výkupného hlavním zdrojem příjmů teroristů.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744