Články odjinud

Z čínské provincie přes Olomouc až do Prahy. Jak Čína prosazuje v Česku svůj vliv

Z čínské provincie přes Olomouc až do Prahy. Jak Čína prosazuje v Česku svůj vliv

Olomoucký kraj má od roku 2014 zastoupení v čínské provincii Fu-ťien. O prohloubení vztahů mezi regiony se má starat James Wu, neoficiální „vyslanec“ Olomouckého kraje v Číně. V České republice je popisován jako člověk, který má velmi dobré vztahy s čínskou vládou. Jeho příběh ukazuje, že čínské zájmy v Česku nelze spojovat výhradně s aktivitami skupiny CEFC.

Mezinárodní pozornost (převážně v negativních souvislostech) Česku přineslo působení předsedy společnosti CEFC Jie Ťien-minga ve funkci oficiálního poradce českého prezidenta Zemana. Vedle těchto mediálně vděčných výstřelků se však čínský vliv prosazuje i v méně viditelných oblastech veřejného života, v regionální a komunální politice.

HlídacíPes.org česko-čínské vazby dlouhodobě mapuje ve spolupráci s projektem Sinopsis.

Příběh, v němž se zakládají čínská „vyslanectví“ moravských krajů a plánují velké obchodní styky, se začal odvíjet v Olomouci a stále pokračuje v chátrající vile v Praze na Letné.

Hlavní postavou je fuťienský rodák James Wu (čínským jménem Wu Žuej-čen). V rolích vedlejších mu sekundují například bývalý senátor František Čuba (SPO-Zemanovci) nebo bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).

James (Žuej-čen) Wu se v českých médích poprvé objevil roku 2008, kdy mu shořel majetek v pražské tržnici SAPA a kdy o tom poskytl menší rozhovor do Lidových novin. Jeho jméno poté zmiňovala média v souvislosti s pronájmem či spíše záborem veřejných prostranství při návštěvě generálního tajemníka Si Ťin-pchinga v Praze.

Pronájem měl tehdy znemožnit konání protestních shromáždění odpůrců čínské politiky. Svolavatelem akcí byla Česko-čínská obchodní asociace, v níž ovšem James Wu již roku 2016 nefiguroval. Byl to ale on, kdo ji v roce 2009 založil, a podle svých pozdějších slov z ní o dva roky později vystoupil.

V roce 2012 založil Čínsko-evropské centrum pro spolupráci a rozvoj (China – Europe Cooperation and Development Center, CECDC, na svých vlastních českých stránkách tato instituce uvádí nekorigovaný – pravděpodobně strojový – překlad Čínsko-evropská spolupráce a rozvojové centrum).

Na aktivitách centra se podílel i Roman Spáčil. Tohoto olomouckého podnikatele s Wuem prý seznámil František Čuba, někdejší ředitel JZD Slušovice a donedávna senátor za Stranu práv Občanů se známostmi v ČLR a s vlivem na Pražském hradě.

Spáčil stál i za vznikem projektu styčné kanceláře olomouckého kraje; jakéhosi olomouckého vyslanectví v provincii Fu-ťien, které mělo zajišťovat vše potřebné pro úspěšnou obchodní a kulturní výměnu mezi oběma regiony, za finančního i politického přispění krajského úřadu.

Existenci styčné kanceláře, o níž se mnoho nevědělo, popsal až vloni HlídacíPes.org; tři roky po jejím založení. Původní Spáčilovy a Wuovy „velké plány“ mezitím z ne zcela jasných důvodů splaskly (každý uvádí důvody jiné), a předmět její činnosti je dnes nejasný.

Styčnou kancelář zaštítil tehdejší olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), ale tři roky po založení instituce kraj nebyl schopen o její činnosti, natož přínosu, říci ani slovo.

Polomrtvý projekt styčné kanceláře má dle Spáčila stále na bedrech právě James Wu, ovšem již pod názvem Ekonomické a obchodní koordinační centrum Olomouckého kraje. Jak sám říká: „Teď je to vše ve formě předávání kontaktů. Navíc chybí konkrétní projekt, na kterém by se dalo spolupracovat.“

V kancelářích momentálně sídlí společnost sestry pana Jamese Wu, která se „také zabývá mezinárodními vztahy.“ Pan Wu přitom v seznamu funkcí na konci svého životopisu uvádí na prvním místě funkci „zástupce Olomoucké vlády v provincii Fu-ťien.“

Pro lepší pochopení role Jamese Wu v bizarním příběhu česko-čínského přátelství připomeňme slovajeho někdejšího společníka Romana Spáčila:

„James má velmi dobré, až nadstandardní dlouhodobé vztahy s vrcholnými představiteli v provincii Fu-ťien. Já jsem rozjel další své projekty a naše cesty se postupně rozešly,“ říká dnes Spáčil. Dodává také, že Wu požadoval co největší přístup k českým politikům a fotky s nimi, což Spáčil odmítal.

Nadstandardní vztahy s vysokými představiteli provincie Fu-ťien zmiňují i materiály ke vzniku styčné kanceláře pro Olomoucký kraj, které cituje HlídacíPes.org.

Kdo je pan Wu a kde se v Česku vzal, může objasnit jeho čínsky psaný životopis na webu Evropské konfederace fuťienských sdružení (Confederation of Fujian Associations Europe).

Mezi více než dvaceti vyjmenovanými pracovníky Evropské konfederace se James Wu pyšní nejdelším životopisem (drtivá většina ostatních má u jména pouze fotku).

James Wu vystudoval na univerzitě Ťi-mej ve Sia-menu námořní navigaci, potom pracoval v Hongkongu v logistické společnosti Eastern Overseas Container Lines. Roku 1997 se přestěhoval do Prahy, kde zahájil byznys s luxusním nábytkem a obuví. V roce 2006 začal spolupracovat s šanghajskou kanceláří pro záležitosti zahraničních Číňanů.

Ta je hlavním orgánem čínské státní politiky vůči občanům ČLR žijícím v zahraničí i lidem s čínskými předky, kteří ale již mají cizí státní příslušnost. 

CITICCITICautor: Info.cz

Dle Jamese To, předního experta na čínskou diasporní politiku, je Čchiao-pan „moloch usilující o včlenění a kooptaci zahraničních Číňanů ve všech společenských vrstvách, který usměrňuje jejich chování a názory systémem odměn a trestů tak, aby odpovídalo tomu, co si přeje KS Číny.“

Roku 2008 se James Wu účastnil akce organizované Čchiao-panem „Svátek luceren na západním břehu úžiny, Oslava sjednocení Číňanů z celého světa.“

Abychom správně četli název „oslava sjednocení Číňanů z celého světa“, připomeňme, že Fu-ťien je coby provincie přiléhající k tchajwanské úžině sídlem organizací Jednotné fronty specializujících se na vlivové operace proti Tchaj-wanu.

Roku 2009 zakládá James Wu v Čechách Česko-fuťienskou obchodní asociaci a Česko-čínskou obchodní asociaci, a téhož roku organizuje dva obchodní summity v Macau a Tchaj-peji.

Údaje zajímavé z hlediska politické úlohy Jamese Wu přináší zejména rok 2010. Zorganizoval delegacičeských obchodníků na Expo do Šanghaje.

Po cestě se jen tak „mimochodem“ stavili v místních pobočkách Kanceláře pro záležitosti zahraničních Číňanů, Oddělení práce na Jednotné frontě, federaci průmyslu a obchodu a na dalších úřadech – v Šanghaji, Ťiang-su, Če-ťiangu a Fu-ťienu. Všude prý „byly ustaveny vztahy přátelské spolupráce“.

Tady se ukazuje, jak blízko má „olomoucký vyslanec“ blízko k čínským politickým špičkám.

Mezi roky 2012 a 2016 totiž James Wu pracoval jako člen městského výboru Lidového politického poradního shromáždění (LPPS) na severu provincie Fu-ťien (LPPS představuje hlavní převodovou páku veřejnost pro Oddělení pro práci na jednotné frontě). Právě toto oddělení se za éry současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga stalo klíčovým úřadem (označovaným za magickou zbraň) pro budování čínské vlivové sítě doma i v zahraničí.

James Wu při práci v této instituci přijímal obchodní i politické delegace z celé České republiky. Roku 2013 pomohl fuťienskému předsedovi LPPS navštívit Českou republiku, a tím „napomoci k postupnému tání vztahů mezi ČR a ČLR na nejvyšší úrovni.“

Roku 2014 se zúčastnil jedenáctého zasedání fuťienského LPPS coby nehlasující delegát. Taková role je podle pozorovatelů obvykle vyhrazená zasloužilým agentům Jednotné fronty.

720p 360p
Supermoderní čínská stíhačka překvapila svět. Peking masivně zbrojí a Američané nestíhají

Podle vlastních slov se James Wu nyní v rámci výše zmiňovaného Čínsko-evropského centra pro spolupráci a rozvoj zabývá hlavně projekty ve Fu-ťienu, ale je přípraven kdykoli poskytnout pomocnou ruku v kulturní výměně a dalších akcích ve prospěch česko-čínských přátelských styků.

Z kanceláří ve vilách v Praze na Letné plánuje další aktivity – s českým podnikatelem Petrem Balonem, vlastníkem firmy Original Czech Products.

A podle posledního odstavce vlastního životopisu se Wuovi v jeho podnikání opravdu daří: získává ocenění od oficiálních čínských míst, stejně jako čestné nominace do dalších a dalších funkcí.

V lednu obdržel na ceremonii Mezinárodních talentů Pásma a stezky (z rukou někdejších náměstků čínského ministra obchodu a ministra zahraničí) ocenění za mimořádný individuální přínos. Ve stejném měsíci byl také pozván na Oslavu čínského nového roku pro zasloužilé armádní představitele a vedoucí pracovníky.

Letos v únoru byl na shromáždění fuťienských krajanských organizací celého světa organizovaném Čchiao-panem zvolen místopředsedou Světové federace fuťienské mládeže. Předsedou téže organizace byl potom zvolen v Česku známý prezident čínské CEFC Čchen Čchiou-tchu (Chan Chauto), který byl v posledních dnech „odejit“ z vysokých míst v čínských firmách.

Sám James Wu se v rozhovoru pro HlídacíPes.org chlubil řadou kontaktů se skupinou CEFC a netajil se obdivem k jejich velkým projektům. Dnes by možná volil jiná slova: jak je zjevné na případu předsedy CEFC Jie Ťien-minga, ceny za mimořádný přínos nejsou v ČLR zárukou trvalé přízně vyšších míst.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce. 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818