Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z čínské provincie přes Olomouc až do Prahy. Jak Čína prosazuje v Česku svůj vliv

Z čínské provincie přes Olomouc až do Prahy. Jak Čína prosazuje v Česku svůj vliv

Olomoucký kraj má od roku 2014 zastoupení v čínské provincii Fu-ťien. O prohloubení vztahů mezi regiony se má starat James Wu, neoficiální „vyslanec“ Olomouckého kraje v Číně. V České republice je popisován jako člověk, který má velmi dobré vztahy s čínskou vládou. Jeho příběh ukazuje, že čínské zájmy v Česku nelze spojovat výhradně s aktivitami skupiny CEFC.

Mezinárodní pozornost (převážně v negativních souvislostech) Česku přineslo působení předsedy společnosti CEFC Jie Ťien-minga ve funkci oficiálního poradce českého prezidenta Zemana. Vedle těchto mediálně vděčných výstřelků se však čínský vliv prosazuje i v méně viditelných oblastech veřejného života, v regionální a komunální politice.

HlídacíPes.org česko-čínské vazby dlouhodobě mapuje ve spolupráci s projektem Sinopsis.

Příběh, v němž se zakládají čínská „vyslanectví“ moravských krajů a plánují velké obchodní styky, se začal odvíjet v Olomouci a stále pokračuje v chátrající vile v Praze na Letné.

Hlavní postavou je fuťienský rodák James Wu (čínským jménem Wu Žuej-čen). V rolích vedlejších mu sekundují například bývalý senátor František Čuba (SPO-Zemanovci) nebo bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).

James (Žuej-čen) Wu se v českých médích poprvé objevil roku 2008, kdy mu shořel majetek v pražské tržnici SAPA a kdy o tom poskytl menší rozhovor do Lidových novin. Jeho jméno poté zmiňovala média v souvislosti s pronájmem či spíše záborem veřejných prostranství při návštěvě generálního tajemníka Si Ťin-pchinga v Praze.

Pronájem měl tehdy znemožnit konání protestních shromáždění odpůrců čínské politiky. Svolavatelem akcí byla Česko-čínská obchodní asociace, v níž ovšem James Wu již roku 2016 nefiguroval. Byl to ale on, kdo ji v roce 2009 založil, a podle svých pozdějších slov z ní o dva roky později vystoupil.

V roce 2012 založil Čínsko-evropské centrum pro spolupráci a rozvoj (China – Europe Cooperation and Development Center, CECDC, na svých vlastních českých stránkách tato instituce uvádí nekorigovaný – pravděpodobně strojový – překlad Čínsko-evropská spolupráce a rozvojové centrum).

Na aktivitách centra se podílel i Roman Spáčil. Tohoto olomouckého podnikatele s Wuem prý seznámil František Čuba, někdejší ředitel JZD Slušovice a donedávna senátor za Stranu práv Občanů se známostmi v ČLR a s vlivem na Pražském hradě.

Spáčil stál i za vznikem projektu styčné kanceláře olomouckého kraje; jakéhosi olomouckého vyslanectví v provincii Fu-ťien, které mělo zajišťovat vše potřebné pro úspěšnou obchodní a kulturní výměnu mezi oběma regiony, za finančního i politického přispění krajského úřadu.

Existenci styčné kanceláře, o níž se mnoho nevědělo, popsal až vloni HlídacíPes.org; tři roky po jejím založení. Původní Spáčilovy a Wuovy „velké plány“ mezitím z ne zcela jasných důvodů splaskly (každý uvádí důvody jiné), a předmět její činnosti je dnes nejasný.

Styčnou kancelář zaštítil tehdejší olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), ale tři roky po založení instituce kraj nebyl schopen o její činnosti, natož přínosu, říci ani slovo.

Polomrtvý projekt styčné kanceláře má dle Spáčila stále na bedrech právě James Wu, ovšem již pod názvem Ekonomické a obchodní koordinační centrum Olomouckého kraje. Jak sám říká: „Teď je to vše ve formě předávání kontaktů. Navíc chybí konkrétní projekt, na kterém by se dalo spolupracovat.“

V kancelářích momentálně sídlí společnost sestry pana Jamese Wu, která se „také zabývá mezinárodními vztahy.“ Pan Wu přitom v seznamu funkcí na konci svého životopisu uvádí na prvním místě funkci „zástupce Olomoucké vlády v provincii Fu-ťien.“

Pro lepší pochopení role Jamese Wu v bizarním příběhu česko-čínského přátelství připomeňme slovajeho někdejšího společníka Romana Spáčila:

„James má velmi dobré, až nadstandardní dlouhodobé vztahy s vrcholnými představiteli v provincii Fu-ťien. Já jsem rozjel další své projekty a naše cesty se postupně rozešly,“ říká dnes Spáčil. Dodává také, že Wu požadoval co největší přístup k českým politikům a fotky s nimi, což Spáčil odmítal.

Nadstandardní vztahy s vysokými představiteli provincie Fu-ťien zmiňují i materiály ke vzniku styčné kanceláře pro Olomoucký kraj, které cituje HlídacíPes.org.

Kdo je pan Wu a kde se v Česku vzal, může objasnit jeho čínsky psaný životopis na webu Evropské konfederace fuťienských sdružení (Confederation of Fujian Associations Europe).

Mezi více než dvaceti vyjmenovanými pracovníky Evropské konfederace se James Wu pyšní nejdelším životopisem (drtivá většina ostatních má u jména pouze fotku).

James Wu vystudoval na univerzitě Ťi-mej ve Sia-menu námořní navigaci, potom pracoval v Hongkongu v logistické společnosti Eastern Overseas Container Lines. Roku 1997 se přestěhoval do Prahy, kde zahájil byznys s luxusním nábytkem a obuví. V roce 2006 začal spolupracovat s šanghajskou kanceláří pro záležitosti zahraničních Číňanů.

Ta je hlavním orgánem čínské státní politiky vůči občanům ČLR žijícím v zahraničí i lidem s čínskými předky, kteří ale již mají cizí státní příslušnost. 

CITICCITICautor: Info.cz

Dle Jamese To, předního experta na čínskou diasporní politiku, je Čchiao-pan „moloch usilující o včlenění a kooptaci zahraničních Číňanů ve všech společenských vrstvách, který usměrňuje jejich chování a názory systémem odměn a trestů tak, aby odpovídalo tomu, co si přeje KS Číny.“

Roku 2008 se James Wu účastnil akce organizované Čchiao-panem „Svátek luceren na západním břehu úžiny, Oslava sjednocení Číňanů z celého světa.“

Abychom správně četli název „oslava sjednocení Číňanů z celého světa“, připomeňme, že Fu-ťien je coby provincie přiléhající k tchajwanské úžině sídlem organizací Jednotné fronty specializujících se na vlivové operace proti Tchaj-wanu.

Roku 2009 zakládá James Wu v Čechách Česko-fuťienskou obchodní asociaci a Česko-čínskou obchodní asociaci, a téhož roku organizuje dva obchodní summity v Macau a Tchaj-peji.

Údaje zajímavé z hlediska politické úlohy Jamese Wu přináší zejména rok 2010. Zorganizoval delegacičeských obchodníků na Expo do Šanghaje.

Po cestě se jen tak „mimochodem“ stavili v místních pobočkách Kanceláře pro záležitosti zahraničních Číňanů, Oddělení práce na Jednotné frontě, federaci průmyslu a obchodu a na dalších úřadech – v Šanghaji, Ťiang-su, Če-ťiangu a Fu-ťienu. Všude prý „byly ustaveny vztahy přátelské spolupráce“.

Tady se ukazuje, jak blízko má „olomoucký vyslanec“ blízko k čínským politickým špičkám.

Mezi roky 2012 a 2016 totiž James Wu pracoval jako člen městského výboru Lidového politického poradního shromáždění (LPPS) na severu provincie Fu-ťien (LPPS představuje hlavní převodovou páku veřejnost pro Oddělení pro práci na jednotné frontě). Právě toto oddělení se za éry současného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga stalo klíčovým úřadem (označovaným za magickou zbraň) pro budování čínské vlivové sítě doma i v zahraničí.

James Wu při práci v této instituci přijímal obchodní i politické delegace z celé České republiky. Roku 2013 pomohl fuťienskému předsedovi LPPS navštívit Českou republiku, a tím „napomoci k postupnému tání vztahů mezi ČR a ČLR na nejvyšší úrovni.“

Roku 2014 se zúčastnil jedenáctého zasedání fuťienského LPPS coby nehlasující delegát. Taková role je podle pozorovatelů obvykle vyhrazená zasloužilým agentům Jednotné fronty.

720p 360p
Supermoderní čínská stíhačka překvapila svět. Peking masivně zbrojí a Američané nestíhají

Podle vlastních slov se James Wu nyní v rámci výše zmiňovaného Čínsko-evropského centra pro spolupráci a rozvoj zabývá hlavně projekty ve Fu-ťienu, ale je přípraven kdykoli poskytnout pomocnou ruku v kulturní výměně a dalších akcích ve prospěch česko-čínských přátelských styků.

Z kanceláří ve vilách v Praze na Letné plánuje další aktivity – s českým podnikatelem Petrem Balonem, vlastníkem firmy Original Czech Products.

A podle posledního odstavce vlastního životopisu se Wuovi v jeho podnikání opravdu daří: získává ocenění od oficiálních čínských míst, stejně jako čestné nominace do dalších a dalších funkcí.

V lednu obdržel na ceremonii Mezinárodních talentů Pásma a stezky (z rukou někdejších náměstků čínského ministra obchodu a ministra zahraničí) ocenění za mimořádný individuální přínos. Ve stejném měsíci byl také pozván na Oslavu čínského nového roku pro zasloužilé armádní představitele a vedoucí pracovníky.

Letos v únoru byl na shromáždění fuťienských krajanských organizací celého světa organizovaném Čchiao-panem zvolen místopředsedou Světové federace fuťienské mládeže. Předsedou téže organizace byl potom zvolen v Česku známý prezident čínské CEFC Čchen Čchiou-tchu (Chan Chauto), který byl v posledních dnech „odejit“ z vysokých míst v čínských firmách.

Sám James Wu se v rozhovoru pro HlídacíPes.org chlubil řadou kontaktů se skupinou CEFC a netajil se obdivem k jejich velkým projektům. Dnes by možná volil jiná slova: jak je zjevné na případu předsedy CEFC Jie Ťien-minga, ceny za mimořádný přínos nejsou v ČLR zárukou trvalé přízně vyšších míst.

Článek původně vyšel na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se souhlasem redakce. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1