Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z Hradu je pevnost, Zeman slaví s tisícovkou podporovatelů znovuzvolení. Přišli i poražení protikandidáti

Z Hradu je pevnost, Zeman slaví s tisícovkou podporovatelů znovuzvolení. Přišli i poražení protikandidáti

První hosté se začali na Pražský hrad scházet už v 18 hodin. Koho vše spolupracovníci Miloše Zeman pozvali ale dopředu nebylo úoplně jasné. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl seznam pozvaných předem zveřejnit. Vstup ke Španělskému sálu hlídají policisté, bez pozvánky se nikdo dovnitř nedostane.

Policisté i vojáci hlídali nádvoří Pražského hradu. Hlavním důvodem byla oslava inaugurace Miloše Zemana. Na pravidelný koncert pozval Hrad tentokrát na tisíc hostů. Jejich seznam Zeman předem nezveřejnil - mluvčí hradu jen řekl, že jde o prezidentovi příznivce a podporovatele, i tváře veřejného života.

Slavnost před zaplněným Španělským sálem zahájí Miloš Zeman v 18 hodin. Po úvodním projevu Miloše Zemana bude následovat hudební program. „Zahrnuje například dílo Bedřicha Smetany, zazní také písně z dílny Karla Svobody, Jaromíra Vejvody nebo Michala Davida," uvedl v úterý na tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Během večera hostům zazpívají také Helena Vondráčková, Daniel Hůlka, Václav Neckář a skupina Bacily, a o finále večera se postará Michal David s písní Pár přátel stačí mít.

Na Hrad mezi tisícovkou hostů dorazili i Zemanovi protikandidáti z prezidentských voleb. Blesk.cz zmiňuje Petra Hanniga a Jiřího Hynka...

Čtěte pokračování článku zde >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1