Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z pražské Palmovky se má stát nový Anděl. Podívejte se, jak bude vypadat

Z pražské Palmovky se má stát nový Anděl. Podívejte se, jak bude vypadat

Společnost Metrostav zahájila výstavbu projektu Palmovka Open Park, který má tuto část města změnit k nepoznání.

Pražská Palmovka už brzy nemusí být zanedbaným místem, kterému se ve večerních hodinách raději vyhýbáte. Společnost Metrostav tu zahájila výstavbu projektu Palmovka Open Park, který má tuto část města změnit k nepoznání. Po dostavbě by se měla stát protipólem pražského Anděla, z opuštěné čtvrti plné starých továren má být pulzující centrum. V přiložené fotogalerii se můžete podívat, jak má budoucí Palmovka vypadat.

„Palmovka Open je projekt, který má velký potenciál stát se dynamickým kancelářským areálem s ideální dopravní dostupností,“ naráží obchodní ředitel společnosti Metrostav Development Ondřej Buršík na skutečnost, že v místě se kříží tramvajové tratě a je zde i zastávka metra a autobusové nádraží. Projekt by měl navíc propojit administrativní centra vyrůstající v okolí Pobřežní ulice v Karlíně a okolo stanice Invalidovna.

Palmovce by ovšem prospělo, kdyby se Praha 8 pokusila vyřešit zastavený projekt Nová Palmovka za jednu miliardu korun, o němž se radnice v současnosti dohaduje s Metrostavem. V části Nové Palmovky měla sídlit i radnice Prahy 8, cena se jí ale zdá příliš vysoká. V současnosti navíc probíhá soud o vlastnictví pozemků pod celým projektem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1