Z velvyslanectví ve Švýcarsku přišla k Zaorálkovi pošta s práškem. Může to prý za pád diplomata Borůvky | info.cz

Články odjinud

Z velvyslanectví ve Švýcarsku přišla k Zaorálkovi pošta s práškem. Může to prý za pád diplomata Borůvky

Ministerstvo zahraničí dostalo v březnu zásilku s podezřelým bílým práškem, která byla odeslána z velvyslanectví ve Švýcarsku. Chemická analýza sice potvrdila, že se nejednalo o jed ani o drogu, záležitost přesto vyšetřuje policie. Incident vyšel najevo poté, co Lubomír Zaorálek nechal stáhnout švýcarského velvyslance Karla Borůvku kvůli slovním útokům jeho manželky, která neváhala používat ostré výroky na účet politiků, úředníků ani novinářů. Jak uvedl server Seznam Zprávy, zásilka byla jedním z hlavních důvodů, proč diplomat končí.

Zásilka dorazila na ministerstvo 17. března jako služební pošta, kterou odeslala ambasáda ve Švýcarsku. „Obálka byla protržená a vevnitř byl bílý prášek,“ uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová, která tak potvrdila původní informaci serveru Seznam Zprávy. Pracovníci podatelny po odhalení prášku podle bezpečnostního protokolu zavolali ochrannou službu a policii, které prášek zajistily a nechaly analyzovat.

„Zjistilo se, že to není ani jed, ani žádná droga, ani žádná výbušnina, ale je to nějaký prášek, který má podle konzistence stahovat vlhkost,“ řekla Lagronová.

Ministerstvo podle ní kvůli události kontaktovalo velvyslanectví ve Švýcarsku. „Pracovnice, které poštu připravovaly, nám sdělily, že tam nic takového nedávaly. Takže se to zřejmě podle nich muselo poškodit na cestě, když to směřovalo do Prahy,“ řekla Lagronová. Záležitost nyní podle ní vyšetřuje policie, proto se nemůže k případu blíže vyjadřovat.

Velvyslanectví ve Švýcarsku se dostalo do zájmu médií kvůli nedávnému stažení ambasadora Karla Borůvky na ústředí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) rozhodl o jeho stažení kvůli jednání Borůvkovy ženy Aleny, která v e-mailech a na sociálních sítích útočila na zaměstnance ministerstva, novináře nebo úředníky. Podle Zaorálka je takové chování nepřípustné, protože i manželka velvyslance reprezentuje Česko a je v podstatě součástí diplomatického sboru, protože velvyslanec na ni pobírá příspěvek k platu.

Vedení ambasády v Bernu dočasně převezme dosavadní Borůvkův zástupce Pavel Bednář.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud