Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z vězení hned do televize a na projížďku po Vltavě. Kajínek vychutnává svobodu a živí sociální sítě

Z vězení hned do televize a na projížďku po Vltavě. Kajínek vychutnává svobodu a živí sociální sítě

Užívá si svobody, jak jen může. Jiří Kajínek zamířil po propuštění z rýnovické věznice do Prahy, kde se setkal s pohlednou blondýnkou, kterou vzal na romantickou projížďku po Vltavě.

Když se Kajínek před Věznicí Rýnovice krátce po druhé hodině odpolední rozloučil s novináři a svými podporovateli, nastoupil s reportéry televize Prima do černé dodávky a odjel. Na neznámé chatě u Prahy pak reportérům poskytl u sklenice s vodou rozhovor a pak už se vydal svobodně do ulic hlavního města.

Môj drahý ho dnes stretol medzi prvými, závisť #kajinek chválime rozhodnutie pána prezidenta #news

A post shared by Katarina (@katarinaprg) onMay 23, 2017 at 10:58am PDT

Splnil si tak dávný sen, o kterém mluvil před věznicí. Svůj odchod na svobodu si prý představoval tak, že jde sám a pěšky. „To je ta pravá svoboda,“ řekl. Úplně sám ale nebyl, užíval si společnosti pohledné blondýnky, zřejmě jeho přítelkyně.

V zářivém zeleném tílku, kterým upoutal už při odchodu z věznice, je Kajínek nepřehlédnutelný. Sociální sítě tak zaplavily desítky fotografií a selfíček, které mapují jeho pohyb na svobodě.

#selfie #jiri #kajinek #riverboy

A post shared by ⚓️💙18💛93❤️⚓️ River Boys (@poppy_popelka) onMay 23, 2017 at 10:38am PDT

Krátce před sedmou sedmou hodinou se na Instagramu například objevila fotografie, která dvojici zachycuje na projížďce lodí po Vltavě. Na dalším snímku se pak Kajínek na člunu usmívá vedle mladého muže a v ruce drží kousek pizzy. Tu si ve vězení pochopitelně dát nemohl.

Trochu čerstveho vzduchu neuškodi ☝🏼🤙🏼#kajinek #ajevenku #prague

A post shared by Jara Novak (@jara_novak) onMay 23, 2017 at 11:36am PDT

S Jirkou :) :D #kajinek #freedom #2k17 #work

A post shared by Tomáš Soukup (@ytsoukup) onMay 23, 2017 at 6:34am PDT

Tak dnešní celebrita #kajinek #freedom #osvobozen

A post shared by Alex Sochančák (@alex_sochancak) onMay 23, 2017 at 5:51am PDT

Víc o Jiřím Kajínkovi na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1