Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za pár dnů začne platit zákaz kouření v restauracích. Víc než majitelé jsou nervózní úřady

Za pár dnů začne platit zákaz kouření v restauracích. Víc než majitelé jsou nervózní úřady

Názory hospodských se různí, zákaz kouření uvnitř restaurací ale začne od 1. června platit po celé republice. Některé podniky se ho už rozhodly zavést dopředu, jiné pomalu začínají vytvářet kuřácké koutky před restaurací. Zásadního úbytku hostů se neobávají.  

Hloučky kouřících štamgastů budou od 1. června postávat před olomouckou restaurací U Bystřičky, která si dosud zachovala punc zakouřené hospody nižší cenové skupiny. "Zákaz budeme samozřejmě respektovat a v naší hospodě se kouřit nebude. Hosté si budou muset jít zapálit ven," řekla ČTK její provozovatelka Stanislava Stroupková.

„Předem víme, že někteří naši hosté vnímají zákaz pozitivně, jiní negativně. Myslím, že ho ale přijmou tak, jak přijde. Rozhodně to pro nás není žádná tragédie," řekla ČTK Jana Modesová z restaurace Pepe Lopez v Karlových Varech. Provozovatel penzionu Josef ve Františkových Lázních Tomáš Král zvažoval zavedení zcela nekuřáckého provozu delší dobu. Povinný zákaz kouření mu usnadnil rozhodnutí, zda oddělený kuřácký salonek zrušit.

Zatímco pro restaurace zaměřené na jídlo nebude zákaz kouření takovým problémem, větší zásah to bude pro klasické hospody a pivnice, kam lidé chodí převážně na pivo. Ale ani někteří hospodští nevidí změnu tragicky. Například Jack Daniel's Pub v Sokolově zákaz kouření vyhlásil už od prvního ledna.

„Myslím, že to nebude taková tragédie a lidi si na to postupně zvyknou. Možná budou i rádi, že když přijdou večer domů, nebudou cítit kouřem," řekl ČTK Jiří Koblen, provozovatel pivnice Charlie´s Pub u bývalého autobusového nádraží v Sokolově.

Větší obavy mají spíše menší podniky. „Většina lidí přijde večer na pivo a jsou mezi nimi kuřáci. Připravili jsme u hospody terasu, kam si budou moct dojít zapálit. V létě v tom nevidím takový problém, ale horší to bude, až se ochladí," řekl Josef Iška z restaurace Rychta v Kamenném Újedu na Českobudějovicku. Podle něj se může stát, že kuřáci začnou chodit do takzvaných klubů. „Budou to takové nelegální hospody pro uzavřenou společnost, kde se bude kouřit," uvedl.

Podobného úbytku zákazníků se obávají i jinde. „My se těžko můžeme přejmenovat na klub, když tady vaříme jídla," řekla Alena Pařízková z kulturního domu v Malšicích na Táborsku. I v tomto zařízení lidé zatím kouřit smí. A podle Pařízkové to řada návštěvníků využívá. 

Na plošný zákaz kouření se připravují i radnice. Například Kolín se podle starosty Víta Rakušana (STAN) bojí, že v okolí barů a hospod bude v nočních hodinách hluk. „Bojíme se. Opravdu se bojíme toho, že se ten hluk zvýší. Městská policie je již připravena takovou situaci řešit," řekl Rakušan ČTK. Zákaz kouření bude mít podle něj i dopad na městský rozpočet. „Po městech bude ze stran majitelů restaurací a hospod požadováno vybudování nového mobiliáře. My proto budeme muset pořizovat vhodné koše a popelníky," dodal Rakušan.

Například v Mladé Boleslavi zatím městská policie žádné zvýšení počtu hlídek neplánuje. Ředitel městské policie Tomáš Kypta uvedl, že na to ani není personál.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1