Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za pár smradlavých křesel ODS s Babišem nepůjde, říká Klaus ml. Kvůli čemu se hádal s otcem?

Za pár smradlavých křesel ODS s Babišem nepůjde, říká Klaus ml. Kvůli čemu se hádal s otcem?

Lidé ho znali jako ředitele prestižního gymnázia PORG. Teď ale Václav Klaus mladší (ODS) kandiduje do Sněmovny za ODS. V čem mu pomáhá slavný otec, exprezident Václav Klaus? A proti jakému "bolševikovi" bojuje? Nebo proč nevěří, že občanští demokraté získají ve volbách 18 procent, řekl v rozhovoru pro Blesk.cz.

V čem souzníte s otcem a v čem ne? Zrušil byste Senát i krajské samosprávy. Tohle váš otec tvrdí dlouhodobě.

To bych mu zrovna vyčítal, že tady trochu vyměkl a nakonec to připustil. Jenomže ono se to vždycky hezky radí z gauče od televize... Nebudu do novin říkat, s čím nesouhlasím, rodina je pro mě taky důležitá. Ale kdyby se vydala kniha, v čem měl náš „děda“ pravdu, nebylo by toho málo: od eura, migrace po globální oteplování. Často stál sám a média i lidi mu nadávali.Když se bavíte o politice, dá se s ním hádat anebo máte respekt?

Otce se řada spolupracovníků spíš bojí a raději souhlasí, ale já mám odmalička protilátky. S konfrontací problém nemám.Přijde vám občas esemeska, že jste něco neměl říkat?

Když jsem začal psát komentáře, tak ze začátku to bylo takové „to je nepráce, to je nedoargumentované“, ale jak to začalo hodně lidí číst, tak teď spíše chválí.

Jaké bylo vyrůstat po boku Václava Klause?

Zase to oddělme. Do dvaceti let, co jsem vyrůstal s rodiči, byl otec bankovní úředník, táta jako kterýkoliv jiný, měli jsme trabanta a normální dětství. Když pak přišla politika, tak byl rozdíl, že já do té doby byl spíš metalista a rebel a musel jsem to trochu otočit, abych nedělal ostudu. Ale už jsem na to taky měl věk. Jinak já o rodičích musím říct, že jsem měl hezké dětství a kdybych byl aspoň z poloviny takový rodič, byl bych rád. Měl jsem v nich oporu a zároveň tlak, abych se učil, abych něco dělal, dodávali mi sebevědomí.

Celý rozhovor najdete na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1