Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za smrtí dívek pod koly vlaku v Mlékojedech nejspíš stála puberta, za pár dnů by si to nejspíš rozmyslely

Za smrtí dívek pod koly vlaku v Mlékojedech nejspíš stála puberta, za pár dnů by si to nejspíš rozmyslely

Měly před sebou celý život, v sobotu ale zemřely pod koly vlaku. Byla to nešťastná náhoda? Kamarádi dvou dívek mluví o možnosti, že mohly spáchat sebevraždu. Pokud by se tato verze potvrdila, pak by to podle psychologa nejspíše odpovídalo zkratkovitému jednání.

„Co bych za to dala, abych tě mohla zas vidět,“ píše na Facebooku kamarádka jedné z mrtvých dívek. Všichni jejich blízcí si teď kladou jedinou otázku: Jak se to mohlo stát? Nestihly snad před vlakem včas uskočit?

Přímý svědek nehody Blesku řekl, že se zdálo, jako by dívky pod vlak na přejezdu v Mlékojedech vběhly schválně. „Chytly se za ruce a rozeběhly se proti vlaku,“ popsal situaci muž, který bydlí přímo u osudného přejezdu.

Pokud by se ukázalo, že se nešťastná událost skutečně přihodila takto, proč by dívky ve věku okolo patnácti let páchaly takzvanou rozšířenou sebevraždu? „V tom okamžiku může dojít ke zkratkovitému jednání. Třeba za týden nebo za čtrnáct dní by si to člověk rozmyslel. Dělají to lidé například při rozchodu. Může to souviset, vzhledem k věku, také s nějakými pubertálními výkyvy nálady,“ uvedl pro Blesk psychiatr Jan Cimický.

Více se dočtete na Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1