Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za umístění bomby do zaplněného autobusu do Varny dostanou pachatelé šest a osm let vězení

Za umístění bomby do zaplněného autobusu do Varny dostanou pachatelé šest a osm let vězení

Za umístění zápalného systému do zaplněného autobusu na trase z Prahy do Varny půjdou Vasilij Ponomarev a Tadeáš Ševčík na osm a šest let do vězení. Tresty jim dnes potvrdil odvolací Vrchní soud v Praze, který zároveň zamítl jejich odvolání. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Podle pražského městského soudu, který v případu rozhodoval v prvním stupni, bombu mladíci nastražili v souvislosti s konkurenčním bojem mezi dopravci. Ponomarevův otec totiž na trase provozuje pravidelnou linku.

Případ se stal v květnu 2015. Ševčík si podle instrukcí druhého obžalovaného koupil na autobusovém nádraží Florenc pod falešným jménem jízdenku do Varny na spoj, který vypravovala firma konkurující Rusovu otci. Před odjezdem autobusu umístil do zavazadlového prostoru sportovní tašku s vyrobenou bombou, nastoupil a nechal se odvézt do Brna, kde odešel a nechal autobus odjet.

V cestě pokračovalo 34 pasažérů a dva řidiči. Chemikálie však uvnitř autobusu začaly zapáchat natolik, že si toho cestující všimli a řidič na dálničním odpočívadle v Maďarsku bombu odhalil. Systém zlikvidovali přivolaní pyrotechnici.

Bomba byla podle vyšetřovatelů funkční, nevybuchla jen shodou náhod. Pachatelé špatně odhadli přísun kyslíku v zavazadlovém prostoru a směs díky tomu jen krátce zahořela a zhasla.

Mladíci vinu odmítají. Hájili se tím, že systém sestrojili na zakázku a chtěli ho převést do Bulharska muži, s kterým se na tom dohodli. Ševčík dnes soudu řekl, že nechtěl zapálit autobus s cestujícími uvnitř. „Celá ta situace mě mrzí, jak jsem slyšel ty svědky, tak mi vůbec nebylo dobře,“ řekl. Dodal však, že se vinen necítí. Ponomarev v odvolání žádal aby se případ vrátil k Městskému soudu v Praze.

Obžalovaným za pokus o úmyslné obecné ohrožení hrozilo osm až 15 let vězení. Ševčíkovi soud vyměřil trest dva roky pod touto hranicí, Ponomareva potrestal při spodní hranici.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1