Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za víno si připlatíte. Jarní mrazy vinařům způsobily škody za půl miliardy

Za víno si připlatíte. Jarní mrazy vinařům způsobily škody za půl miliardy

Podrženo sečteno, jarní mrazy, které postihly vinice koncem dubna, vyjdou vinaře zhruba na půl miliardy korun. Svaz vinařů proto odhaduje, že letos vzroste i cena hroznů a objem této stále nedostatkové suroviny se obecně sníží. Oproti loňsku však jde o stále lepší výsledek – náklady na pokrytí škod tehdy překročily miliardu. 

Nejlépe dopadly vinice na Znojemsku, kde jsou škody prakticky nulové. Nejhůře je na tom oblast velkopavlovická, kde se redukce výnosu blíží 20 procentům. Aktuální odhad škody vyplývá z množství neprodaného vína. Plyne ze zjištění 63 vinařství, která obhospodařují plochu 3789 ha vinic.

„Škody jsou taktéž lokální a místy i fatální. Patrně nejpostiženější plochy u Velkých Bílovic, kde škody dosahují 60 až 80 procent, a v katastru Hustopečí, kde jsou místní škody kolem 40 procent,“ uvedl prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

Několik silně zmrzlých vinic je podle něj také na Mikulovsku u Březí a Dolních Dunajovic. Jako jedno z nejvhodnější opatření se v letošním roce ukázaly protimrazové svíce. Svaz vinařů proto bude chtít po státu speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící, bude chtít i zvýšení kompenzací z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) z garantované pětadvacetiprocentní podpory na 65 procent.

Mrazy z konce dubna letošního roku nebyly tak silné jako loni. Tehdy vinaři vypočetly škody na neprodaném víně na více než miliardu korun.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link