Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zabili důchodce plynem, další uškrtili. Připomeňte si běsnění manželů, kteří po Česku vraždili seniory

Zabili důchodce plynem, další uškrtili. Připomeňte si běsnění manželů, kteří po Česku vraždili seniory

Přibližně rok a čtvrt poté, co spáchali první vraždu, zatkli 4. února 2003 policisté manžele Jaroslava a Danu Stodolovy a na veřejnost se tak začaly dostávat informace o jejich případu. Ten přitom provázela nejen nebývalá bezcitnost pachatelů, kteří si za oběti vybírali hlavně starší a bezmocné lidi, ale také vážná pochybení ze strany policie. Středočeští kriminalisté totiž původně vyhodnotili část vražd jako sebevraždu, náhlé úmrtí či odchod z domova.

Stodolovi se během vražedného řádění, kdy mezi listopadem 2001 a prosincem 2002 zabili a oloupili osm lidí (další "pouze" připravili o peníze či cennosti), snažili své trestné činy maskovat. Například po zabití dvou starších manželů pustili v domě plyn, dalšího muže nejprve uškrtili a potom se jej Stodola pokusil pověsit na půdě na provaz. Policie se na jejich stopu dostala teprve v souvislosti s vyšetřováním případu násilné smrti z prosince 2002.

Zpočátku se již dříve trestaný Jaroslav Stodola snažil vzít vinu na sebe, později ale změnil výpověď a potvrdil, že se na většině činů podílela i jeho manželka. Před soudem, který začal kauzu řešit na jaře 2004, pak svalovali vinu jeden na druhého. Krajský soud v Hradci Králové oběma pachatelům, jejichž možnost nápravy označili znalci za prakticky nulovou, vyměřil doživotí, trest potvrdily i odvolací instance. Na svobodu mohou Stodolovi, kteří se za mřížemi rozvedli, vyjít nejdříve v roce 2034.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1