Články odjinud

Zabili důchodce plynem, další uškrtili. Připomeňte si běsnění manželů, kteří po Česku vraždili seniory

Zabili důchodce plynem, další uškrtili. Připomeňte si běsnění manželů, kteří po Česku vraždili seniory

Přibližně rok a čtvrt poté, co spáchali první vraždu, zatkli 4. února 2003 policisté manžele Jaroslava a Danu Stodolovy a na veřejnost se tak začaly dostávat informace o jejich případu. Ten přitom provázela nejen nebývalá bezcitnost pachatelů, kteří si za oběti vybírali hlavně starší a bezmocné lidi, ale také vážná pochybení ze strany policie. Středočeští kriminalisté totiž původně vyhodnotili část vražd jako sebevraždu, náhlé úmrtí či odchod z domova.

Stodolovi se během vražedného řádění, kdy mezi listopadem 2001 a prosincem 2002 zabili a oloupili osm lidí (další "pouze" připravili o peníze či cennosti), snažili své trestné činy maskovat. Například po zabití dvou starších manželů pustili v domě plyn, dalšího muže nejprve uškrtili a potom se jej Stodola pokusil pověsit na půdě na provaz. Policie se na jejich stopu dostala teprve v souvislosti s vyšetřováním případu násilné smrti z prosince 2002.

Zpočátku se již dříve trestaný Jaroslav Stodola snažil vzít vinu na sebe, později ale změnil výpověď a potvrdil, že se na většině činů podílela i jeho manželka. Před soudem, který začal kauzu řešit na jaře 2004, pak svalovali vinu jeden na druhého. Krajský soud v Hradci Králové oběma pachatelům, jejichž možnost nápravy označili znalci za prakticky nulovou, vyměřil doživotí, trest potvrdily i odvolací instance. Na svobodu mohou Stodolovi, kteří se za mřížemi rozvedli, vyjít nejdříve v roce 2034.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud