Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začal rozpad SPD? Uvnitř hnutí to vře, naštvaní členové chtějí odvolat vlastního poslance

Začal rozpad SPD? Uvnitř hnutí to vře, naštvaní členové chtějí odvolat vlastního poslance

Uvnitř hnutí SPD to pořádně vře. Kvůli hádkám a neshodám z něho v Moravskoslezském kraji odcházejí naštvaní členové. Za vším má být údajně poslanec Lubomír Volný, kterého teď chtějí kvůli jeho diktátorskému přístupu z SPD odvolat. Petici však musí podepsat přes sedmdesát tisíc lidí...

Tomio Okamura již nějaký čas mluví o odvolávání politiků. Nyní se nejspíš ukáže, jak takové odvolávání v praxi funguje. „Musí to být na základě petice s podpisy deseti procent oprávněných voličů. A k odvolání by bylo třeba více hlasů, než s kolika byl ten daný poslanec zvolen,“ uvedl v rozhovoru pro MF DNES Tomio Okamura a doplnil, že není třeba oznamovat nějaký konkrétní důvod odvolání. „Prostě by stačilo říct, že už toho politika máme dost,“ řekl.

Rebelové v SPD v Moravskoslezském kraji se teď chystají vyzkoušet, jestli svá slova myslí Okamura vážně. Vadí jim předseda a poslanec Lubomír Volný, který se údajně chová jako diktátor a strana tudíž není demokratická. Bývalý oblastní koordinátor pro Ostravu-Jih Petr Sikora o něm prohlásil: „Od začátku se netajil vysokými ambicemi, kvůli tomu se začal obklopovat lidmi, kteří hlasovali tak, jak on chtěl.“

Volný si však s odvoláním hlavu neláme a nezdá se mu reálné. Petici by podle něj muselo podepsat nejméně 76 028 občanů kraje, což je jen o jeden podpis víc, než získalo SPD hlasů. „Potom by se musely konat nové volby, ve kterých bych musel dostat šanci obhájit mandát. Jiný spravedlivý a poctivý systém neexistuje... Nezradím našich 76 027 voličů, kteří svým hlasem potvrdili nominaci naší krajské konference, jen kvůli kampani vedené v Babišových a Bakalových médiích s cílem poškodit naše hnutí,“ řekl Volný.

Jen na konci října odešlo z SPD v Havířově 23 lidí, a to údajně právě kvůli Volnému. „Pan Volný jedná autoritativním způsobem s nadřazeností a manipuluje s názorem ostatních. Jakýkoli náš požadavek na diskusi či zlepšení spolupráce byl z jeho strany považován za útok na vedení kraje. Každý byl umlčován. Jakýkoliv rozpor byl prezentován jako porušení stanov a stával se důvodem k vyloučení z hnutí. Každá osoba s vyšším vzděláním, která by hypoteticky ohrožovala kandidaturu pana Volného, byla v podstatě donucena odejít,“ svěřil se bývalý člen SPD Miroslav Krejčí. S tím však Volný nesouhlasí a tvrdí, že kvůli němu lidé ze strany neodcházejí a jen takto lžou do médií.

Podobnou rétorikou mluví i ostravská advokátka Jana Barvíková, která dříve byla členkou předešlé Okamurovy strany – Úsvitu. Jelikož chtěla být na kandidátce do sněmovních voleb, snažila se pro to udělat maximum. Na okresní schůzi však ani nebyla vpuštěna, údajně z kapacitních důvodů. Kandidátka tak vznikla bez ní. Přesto se ještě přihlásila o čtvrté místo, jenže na konferenci ji ostatní nepodpořili. „Podle mě Volný obvolal všechny členy, aby mě nevolili. Jedna z žen dokonce po tom, kdy hlasovala, se zvedla a zeptala se, o čem se vlastně hlasovalo,“ doplnila Barvíková.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744