Začal sněm ANO: Babiš se vymezil proti všem. „Zajímají je jen prachy a moc,“ tvrdí | info.cz

Články odjinud

Začal sněm ANO: Babiš se vymezil proti všem. „Zajímají je jen prachy a moc,“ tvrdí

V sobotu ráno byl za zvuků české státní hymny zahájen dvoudenní, celkově čtvrtý, celostátní sněm hnutí ANO. Do sídla Centra pohybové medicíny, které sídlí hned vedle Agrofertu, zatím dorazilo něco přes 200 delegátů. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úvodní zdravici zkritizoval tradiční politické strany, pochválil se za výběr daní, postěžoval si na své koaliční partnery a řekl, že bude v podzimních sněmovních volbách kandidovat ve Středočeském kraji z posledního místa.

Tradiční formace podle něj své spory pouze předstírají. „Hrají si na levici a pravici, ale historicky mají stejný program - prachy a moc,“ vysvětlil s tím, že je spojuje boj proti hnutí ANO. Neobvyklý manévr s kandidaturou z posledního místa pak odůvodnil tím, že chce od voličů silný mandát. „Pokud mám uspět, musím získat dostatečný počet preferenčních hlasů.“

ANO podle něj potřebuje věrohodné lídry a kvalitní kandidáty do sněmovny. Právě volby budou zjevně jedním z klíčových témat celého víkendu. Těžištěm prvního dne ale bude volba předsedy. Andrej Babiš nemá – stejně jako před dvěma roky – protikandidáta. Otázkou tak pouze je, zda opět obdrží sto procent hlasů. Pozornost nebude poutat ani tak samotná volba, jako jeho kandidátský projev.

Na volbu předsedy jsou totiž v programu vyhrazeny dvě hodiny, lze tedy předpokládat, že Babiš před delegáty předstoupí s relativně dlouhým, a nejspíš také mobilizačním projevem. Přece jenom: letos jsou sněmovní volby a předseda hnutí ANO patří mezi horké kandidáty na post premiéra. Budeme proto sledovat, s jakou vizí budoucího směřování českých zemí lídr a zakladatel hnutí před delegáty sněmu předstoupí. V úvodním projevu Babiš prozradil, že se v tomto ohledu inspiroval Tomášem Baťou.

Podle tiskové mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičové dojde také na sebekritiku. „Třeba personálních chyb jsme udělali vícero, a to včetně mě. Musíme se z nich poučit, tentokrát už nemáme právo na omyl,“ vzkázal Andrej Babiš, který již na začátku týdne v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že není spokojený s některými lidmi z vedení hnutí. Všeobecně se tedy čeká, že dojde v nejužším vedení k rotaci kádrů. „Musíme si vybrat kvalitní kandidáty do voleb,“ řekl dále předseda hnutí ANO ve své úvodní zdravici před delegáty.

Už v úvodním projevu přiblížil také předvolební priority hnutí. „Chceme stabilní daňové prostředí. U nízko příjmových skupin obyvatel chceme daně snížit, u vysoko příjmových stabilizovat,“ uvedl Babiš. Znamenat to podle něj bude, že pro lidi s příjmy, z nichž už platí sedmiprocentní přirážku, což v tuto chvíli představuje příjmy nad 112 928 korun hrubého měsíčně, by se nic nezměnilo a ostatním by se podle Babiše daně snížily. „Chci daně vybírat a ne zvyšovat,“ připomněl.

Podle něj patří k základním principům hnutí ANO demokracie, svoboda a solidarita. Potvrdil také, že chce hájit zájmy všech: bohatých i chudých, lidí z centra i periferie, úspěšných i deklasovaných, zájmy zaměstnavatelů i zaměstnanců. Babiš ve svém úvodním projevu také zdůraznil, že chce v případě úspěchu zlešit infrastrukturu státu.

ANO chce podle něj vyjít vstříc živnostníkům, malým a středním firmám, slibuje lepší život státním zaměstnancům, penzistům nebo hendikepovaným. Voličům slibuje zefektivnění chodu státu, boj proti byrokracii, zlepšení odměn pro učitele i zdravotníky, snížení počtu ministerstev, ANO podle něj prosadí také všeobecné referendum nebo přímou volbu starostů a primátorů.

Podle Babiše chce hnutí ANO, pokud uspěje ve volbách, také snížit počet zákonodárců. „101 by jich určitě stačilo,“ řekl. Dle svých slov by také omezil počet volebních období, po která mohou být politici zvolení do sněmovny, na maximálně dvě.

Své projevy na sněmu přednesou všichni ministři za hnutí ANO, evropská komisařka Věra Jourová nebo místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička a europoslankyně Dita Charanzová. Vystoupí ale i šéfka Asociace krajů, brněnský primátor či zástupci podnikatelů. Na poslední chvíli svou účast odvolal šéf ALDE Guy Verhofstadt a to z důvodu velkého pracovního vytížení.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud