Začala oprava dálnice D5. U Plzně se vzdula a popraskala vozovka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začala oprava dálnice D5. U Plzně se vzdula a popraskala vozovka

Začala oprava dálnice D5. U Plzně se vzdula a popraskala vozovka

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo dnes ráno opravovat vzedmuté části dálnice D5 ve směru z Plzně na Rozvadov. Opravy potrvají podle potřeby několik dní, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

„Začali jsme ráno okolo 7:00. Bude třeba rozebrat něco mezi šesti až 30 deskami dálnice. Rozsah prací zjistíme až po rozebrání,“ řekl ČTK. Rozsah prací také určí, jak dlouho opravy potrvají. Podle odhadů možná do středy.

Vozovka na 98. až 99. kilometru D5 se vzdula a popraskala ve čtvrtek kolem 17:30. Místo provizorního zbroušení se ŘSD rozhodlo udělat komplexní opravu.

Provoz na dálnici D5 byl už v pátek večer v místě vzdutí vozovky převeden do protisměru. Auta tam tak jezdí v každém směru v jednom pruhu.

Podle Rýdla jsou příčinou porušené vozovky s největší pravděpodobností přívalové deště. Ale teprve po zvednutí desek stavbaři uvidí, zda je pod nimi výduť nebo nějaký materiál navíc, a podle toho rozhodnou o rozsahu opravy. Podobné riziko hrozí podle Rýdla na všech betonových dálnicích, nejen v ČR.

Vzedmutí povrchu vozovky se na dálnici D5 objevilo už v červenci 2010 a o dva roky později. Bylo to poblíž Benešovic na Tachovsku, zhruba 20 kilometrů od nynějšího poškození.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.