Články odjinud

Začala oprava dálnice D5. U Plzně se vzdula a popraskala vozovka

Začala oprava dálnice D5. U Plzně se vzdula a popraskala vozovka

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo dnes ráno opravovat vzedmuté části dálnice D5 ve směru z Plzně na Rozvadov. Opravy potrvají podle potřeby několik dní, řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

„Začali jsme ráno okolo 7:00. Bude třeba rozebrat něco mezi šesti až 30 deskami dálnice. Rozsah prací zjistíme až po rozebrání,“ řekl ČTK. Rozsah prací také určí, jak dlouho opravy potrvají. Podle odhadů možná do středy.

Vozovka na 98. až 99. kilometru D5 se vzdula a popraskala ve čtvrtek kolem 17:30. Místo provizorního zbroušení se ŘSD rozhodlo udělat komplexní opravu.

Provoz na dálnici D5 byl už v pátek večer v místě vzdutí vozovky převeden do protisměru. Auta tam tak jezdí v každém směru v jednom pruhu.

Podle Rýdla jsou příčinou porušené vozovky s největší pravděpodobností přívalové deště. Ale teprve po zvednutí desek stavbaři uvidí, zda je pod nimi výduť nebo nějaký materiál navíc, a podle toho rozhodnou o rozsahu opravy. Podobné riziko hrozí podle Rýdla na všech betonových dálnicích, nejen v ČR.

Vzedmutí povrchu vozovky se na dálnici D5 objevilo už v červenci 2010 a o dva roky později. Bylo to poblíž Benešovic na Tachovsku, zhruba 20 kilometrů od nynějšího poškození.