Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Začátek permanentní kampaně? Babišova vláda se vydává do regionů, hranice je v setkání s občany

Začátek permanentní kampaně? Babišova vláda se vydává do regionů, hranice je v setkání s občany

Vláda v demisi Andreje Babiše minulý týden odstartovala výjezdy do regionů. Na první cestu se vydala do Zlínského kraje, tento týden má v plánu Liberecký. Postupně chce kabinet navštívit všechny kraje. Vzhledem k profesionálním PR, které výjezdy doprovází, se nabízí otázka, zda šéf hnutí ANO nezahájil permanentní kampaň před blížícími se komunálními, respektive senátními volbami. A jak na jeho aktivity bude reagovat dohledový úřad, který kritizoval Miloše Zemana za jeho „nepřiznané“ setkání s občany.

„Bude třeba stejně jako v prezidentské kampani rozlišovat pracovní cesty od toho, co by mohlo naplnit definici kampaně. Těžko zatím dopředu obecně hodnotit – až nějaká taková událost případně nastane, můžeme rozebírat, zda to byla kampaň, nebo ne. U Miloše Zemana to byly mítinky na náměstích, tam nebylo o čem mluvit, to je jasná kampaň,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH) Jan Outlý.

Faktem je, že Babiš aktivity svého kabinetu propaguje na sociálních sítích. Ve své pravidelném nedělním statusu na Facebooku detailně popsal, jak ministři vyrazili společně z Prahy vlakem, v Kroměříži nad pivem prožili kratší teambuilding, jednali se zástupci tamní nemocnice, podívali se na silniční stavby v regionu nebo navštívili Památník Tomáše Bati ve Zlíně.

Došlo ale i na setkání s veřejností. „No a večer přišla debata s občany. Jeden starší manželský pár mi na ni přinesl jako dárek slivovici z roku 1979. Já jsem na oplátku rozdával svou knížku. Bylo to moc příjemné a ještě jednou vám děkuju za vaše dotazy a podněty,“ pochvaloval si premiér v demisi na sociálních sítích. Z návštěvy Zlínského kraje jeho tým připravil i profesionální video sestřih.

Právě v setkávání s občany by mohla ležet hranice mezi přirozenou náplní práce kabinetu a předvolební kampaní. Mítinky na náměstích představovaly důležitou aktivitu i pro Miloše Zemana. Vzpomínal na ně také během svého inauguračního projevu minulý týden. Dohledový úřad ho za ně ale kritizoval: konkrétně kvůli tomu, že je nevykazoval jako součást kampaně a nezahrnoval tak i do výdajů.

Komunální volby bez dohledu

V případě blížících se voleb ale bude situace o něco složitější. „Komunální volby zůstaly zcela mimo regulaci nové legislativy o transparentnosti kampaní. Takže ani když budou vyhlášeny, což se zatím nestalo, nebude nic, co se v komunálkách odehraje, v gesci úřadu,“ vysvětluje Outlý.

Senátní volby ovšem pod jeho dohled spadají. „Každým dnem by měly být vyhlášeny doplňovací volby ve zlínském obvodě. Až se tak stane, bude třeba stejně jako v prezidentské kampani rozlišovat pracovní cesty od toho, co by mohlo naplnit definici kampaně,“ dodává člen úřadu. Vyhlášení řádných voleb do Senátu lze podle něj očekávat až někdy v červnu. Termín zatím není jasný.

Otázkou zůstává i to, zda se v budoucnu nezmění pravidla pro kampaně. Parlamentní a prezidentské volby byly pro úřad testovací. Navrhnout nyní může úpravu legislativy. „První dvě kampaně pod dohledem úřadu opravdu přinesly několik podnětů pro úpravy zákona, ať už technického, nebo koncepčního rázu. Hodláme tyto podněty prezentovat a legislativní změny doporučit, ale domníváme se, že logické bude, když tak učiníme až poté, co proběhne kontrola obou kampaní. Tou sněmovní se nyní zabýváme, prezidentská přijde vzhledem k termínu vyúčtování kampaní na řadu až později na jaře,“ vysvětluje Outlý.

Hranice mezi prací kabinetu a PR

Prozatím jasnou hranicí mezi PR a běžnými aktivitami vlády zůstávají setkání s občany. „Problém je ten, že politika jako taková se nedá rozlišit na reálnou politiku a politické PR. De facto cokoliv vláda během svého mandátu dělá, můžeme vnímat tak, že se snaží zalíbit voličům. Pokud začne například zvyšovat důchody, je to součást PR, nebo je se pouze snaží plnit svůj program?“ popisuje pro INFO.CZ politolog Miloš Gregor.

„Pokud se ministři jednotlivých resortů potkávají s představiteli krajské samosprávy a řeší politické problémy, tak je to něco jiného, než když si Andrej Babiš odskočí na náměstí a bude podepisovat svou knihu, jak to dělal při návštěvě Zlínského kraje,“ dodává. Celou návštěvu Zlínského kraje, kterou ještě pozitivně kvitoval místní hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) nelze hodnotit jako PR. Chvíle, kdy premiér dorazí na setkání s lidmi a rozdává svou knihu, už může být hraničním případem.

Podobně to vidí i politolog Lukáš Jelínek. „Jestli tomu správně rozumím, tak vláda v regionech ani nezasedá, vedou se tam neformální rozhovory nebo individuální schůzky ministrů. Ale myslím si, že je to věc, která se dá pochopit a je věcně správná. A přitom může jevit známky permanentní předvolební kampaně. Nemyslím si ale, že by musela být započítávána do předvolebních nákladů. I kdyby jezdili individuálně, tak by cesty vykonali,“ domnívá se. „Něco jiného jsou meetingy s veřejností nebo třeba přátelská setkání se zaměstnanci. Tam je podle mě ta hranice. Tam už se jedná o vedení volební kampaně,“ dodává.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1