Žádné chemické zbraně Česko nevlastní, nevyrábí ani nevyvíjí, ujišťuje kontrolní úřad | info.cz

Články odjinud

Žádné chemické zbraně Česko nevlastní, nevyrábí ani nevyvíjí, ujišťuje kontrolní úřad

Česko nevlastní, nevyrábí ani nevyvíjí chemické zbraně, uvedl Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na svém webu, který je za kontrolu zákazu chemických zbraní v Česku odpovědný. Látka typu novičok, která byla použita ve Velké Británii při otravě bývalého ruského agenta, není podle úřadu legislativně zahrnuta mezi vysoce nebezpečné látky, pro nakládání s nimiž SÚJB vydává licence.

"Protože látka typu novičok mezi stanovené látky nepatří, nemohl by úřad licenci k nakládání s ní ani vydat. Nicméně podle úřadu dostupných informací nebylo a není na území České republiky s látkou typu novičok nakládáno," uvedl ve vyjádření SÚJB. Miroslava Leflerová z úřadu doplnila, že všechny subjekty, které s vybranými vysoce nebezpečnými látkami v ČR nakládají, jsou inspektory SÚJB poučeny, aby úřad o potenciálně zneužitelných látkách neprodleně informovaly.

Bojovou látkou novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti obvinila Rusko, podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona o útoku musel rozhodnout osobně Vladimir Putin. Moskva zodpovědnost za útok odmítla a v sobotu ruská diplomacie uvedla, že jed mohl pocházet například z Česka, Slovenska nebo Švédska. Proti tomu, že látka mohla pocházet z Česka, se ohradil ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO)

V úterý náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov prohlásil, že vyjádření české diplomacie nic nemění na tom, že Česko má možnosti podobné látky jako novičok vyrábět. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes označil sobotní tvrzení Moskvy za absolutně lživý výrok. Ministerstvo zahraničí na dnešek povolalo do Černínského paláce ruského velvyslance Alexandera Zmejevského, aby výrok ruské strany vysvětlil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud