Články odjinud

Zadržení kurdského politika v Praze: Pro Turecko je terorista, pro Skandinávii uprchlík

Zadržení kurdského politika v Praze: Pro Turecko je terorista, pro Skandinávii uprchlík

V Praze byl o víkendu zadržen Sálih Muslim, prominentní syrský kurdský politik a bývalý předseda kurdské politické strany PYD, na jehož zadržení Turecko vypsalo odměnu jednoho milionu dolarů. O zatčení informovala turecká tisková agentura Anadolu. Zpravodajskému serveru INFO.CZ následně informaci potvrdil kurdský podnikatel Yekta Uzunoglu. Policie ČR pouze oznámila, že na základě žádosti tureckého Interpolu zatkla 67letého muže, totožnost neuvedla.

Sálih Muslim byl v zemích Evropské unie už minimálně od pondělí. Nejdříve navštívil konferenci v Bruselu, poté přednášel na univerzitě v Ženevě. V Praze měl mít v sobotu dvě schůzky, následně byl zatčen.

Policie ČR po otázkách novinářů vydala prohlášení, že v noci na dnešek zatkla 67letého cizince, který byl v hledáčku tureckého Interpolu. „Zadržený byl po provedení nezbytných úkonů umístěn v policejní cele. O jeho zadržení byli cestou  mezinárodně právní spolupráce informováni pracovníci Interpolu Ankara," uvedla mluvčí Andrea Zoulová na webu Policie ČR.

Pro Turecko je Muslim jedním z hledaných teroristů, i proto na něj ministerstvo vnitra vypsalo odměnu za dopadení jeden milion dolarů. Ve Skandinávii má nicméně tento politik status uprchlíka – což by mohlo zabránit jeho vydání do Turecka.

Kurdové a kurdská média věří, že Muslima v Evropě sledovala turecká tajná služba, která poté v Praze vyzvala české bezpečnostní složky, aby bývalého předsedu strany PYD zadržela. Turecký list Daily Sabah konstatuje, že byl v pražském hotelu „zahlédnut“ a zprávu o jeho výskytu v Praze pak rychle otiskla ankarská provládní média. Deník rovněž tvrdí, že turecké ministerstvo spravedlnosti již zahájilo kroky nutné pro Muslimovo vydání do země. 

„Turecká vláda a turecká policie zneužívají smlouvu s Interpolem k pronásledování nepohodlných osob, to je známý fakt," říká pro INFO.CZ kurdský spisovatel Yekta Uzungolu, který zadržení politika potvrdil. 

„Na základě stejné smlouvy Turecko požádalo o zatčení Muslima v Česku, jelikož věděli, že v Německu s tím uspět nemohou. Českali, než přijede do Prahy, což se stalo. To, že část české policie a státního zastupitelství má afinitu k Turecku není žádným tajemstvím," dodává spisovatel.  

 

Články odjinud