Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zadržení kurdského politika v Praze: Pro Turecko je terorista, pro Skandinávii uprchlík

Zadržení kurdského politika v Praze: Pro Turecko je terorista, pro Skandinávii uprchlík

V Praze byl o víkendu zadržen Sálih Muslim, prominentní syrský kurdský politik a bývalý předseda kurdské politické strany PYD, na jehož zadržení Turecko vypsalo odměnu jednoho milionu dolarů. O zatčení informovala turecká tisková agentura Anadolu. Zpravodajskému serveru INFO.CZ následně informaci potvrdil kurdský podnikatel Yekta Uzunoglu. Policie ČR pouze oznámila, že na základě žádosti tureckého Interpolu zatkla 67letého muže, totožnost neuvedla.

Sálih Muslim byl v zemích Evropské unie už minimálně od pondělí. Nejdříve navštívil konferenci v Bruselu, poté přednášel na univerzitě v Ženevě. V Praze měl mít v sobotu dvě schůzky, následně byl zatčen.

Policie ČR po otázkách novinářů vydala prohlášení, že v noci na dnešek zatkla 67letého cizince, který byl v hledáčku tureckého Interpolu. „Zadržený byl po provedení nezbytných úkonů umístěn v policejní cele. O jeho zadržení byli cestou  mezinárodně právní spolupráce informováni pracovníci Interpolu Ankara," uvedla mluvčí Andrea Zoulová na webu Policie ČR.

Pro Turecko je Muslim jedním z hledaných teroristů, i proto na něj ministerstvo vnitra vypsalo odměnu za dopadení jeden milion dolarů. Ve Skandinávii má nicméně tento politik status uprchlíka – což by mohlo zabránit jeho vydání do Turecka.

Kurdové a kurdská média věří, že Muslima v Evropě sledovala turecká tajná služba, která poté v Praze vyzvala české bezpečnostní složky, aby bývalého předsedu strany PYD zadržela. Turecký list Daily Sabah konstatuje, že byl v pražském hotelu „zahlédnut“ a zprávu o jeho výskytu v Praze pak rychle otiskla ankarská provládní média. Deník rovněž tvrdí, že turecké ministerstvo spravedlnosti již zahájilo kroky nutné pro Muslimovo vydání do země. 

„Turecká vláda a turecká policie zneužívají smlouvu s Interpolem k pronásledování nepohodlných osob, to je známý fakt," říká pro INFO.CZ kurdský spisovatel Yekta Uzungolu, který zadržení politika potvrdil. 

„Na základě stejné smlouvy Turecko požádalo o zatčení Muslima v Česku, jelikož věděli, že v Německu s tím uspět nemohou. Českali, než přijede do Prahy, což se stalo. To, že část české policie a státního zastupitelství má afinitu k Turecku není žádným tajemstvím," dodává spisovatel.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1