Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční mise už nemusí být problém, Poche ano. Filip se vyjádřil k podpoře Babišovy vlády

Zahraniční mise už nemusí být problém, Poche ano. Filip se vyjádřil k podpoře Babišovy vlády

Spor o zahraniční vojenské mise byl problémem pro podporu první menšinové vlády, u druhého Babišova kabinetu už takovou překážkou být nemusí. Šéf KSČM Vojtěch Filip to řekl deníku Právo s tím, že se žádné další rozšíření účasti českých vojáků v zahraničí se nechystá. Filip však zároveň upozornil, že by jeho strana podobně jako prezident Zeman mohla mít problém s obsazením ministerstva zahraničí. „Pan europoslanec Poche pro nás není důvěryhodný,“ řekl Filip. 

 

V pátek ve Sněmovně navzdory odporu komunistů zahraniční vojenské mise. Česko na základě hlasování, ve kterém vládní hnutí ANO podpořili zástupci středopravicových stran, posílí své vojenské mise v Iráku, Afghánistánu a v Mali. Bude také moci vyslat letectvo na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí, proti čemuž komunisté vystupovali a hrozili, že kvůli tomu vládu nepodpoří.

Šéf KSČM ale nyní míní, že spor o armádní mise byl problémem v podpoře Babišovy první vlády, nikoli druhé. „To jen ukazuje, že jsme měli pravdu, když jsme této vládě Andreje Babiše nedali důvěru,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo Vojtěch Filip. 

U rýsující se druhé Babišovy vlády už takovou potíž Filip nevidí. „Znovu opakuji, že to je věcí této vlády, které jsme důvěru nedali. Samozřejmě že pokud by mělo dojít k dalšímu navýšení vojáků v misích, tak by to problém byl,“ zdůraznil Filip s tím, že s případnou podporou Babišovy druhé vlády musí vyjádřit souhlas ÚV KSČM, který se sejde 30. června. 

Vedle programových otázek bude hrát roli i personální obsazení vlády. Filip v této souvislosti uvedl, že KSČM má problém se sociálnědemokratickým kandidátem na ministra zahraničí - europoslancem Miroslavem Pochem. „Pan europoslanec Poche pro nás není důvěryhodný. Hlasoval v rozporu s postoji České republiky. Nevíme, jaké názory v Evropě zastává, jestli názory soc. dem., za kterou byl do Bruselu vyslán, anebo opačné. Pro nás je zásadní v případě člověka, který chce dělat ministra, jednota slov a činů. A to se právě o panu europoslanci nedá říct,“ objasnil Filip. 

Andrej Babiš bude jmenován podruhé premiérem 6. června. Po jmenování dostane lhůtu na představení členů kabinetu, s nimiž hodlá mluvit i prezident. Právě Zeman má ale podobně jako komunisté problém s Pochem. „Neexistuje tady žádné ústavní právo na to, že premiér musí respektovat návrh koaličního partnera,“ říká k tomu Filip. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1