Zahraniční mise už nemusí být problém, Poche ano. Filip se vyjádřil k podpoře Babišovy vlády | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční mise už nemusí být problém, Poche ano. Filip se vyjádřil k podpoře Babišovy vlády

Zahraniční mise už nemusí být problém, Poche ano. Filip se vyjádřil k podpoře Babišovy vlády

Spor o zahraniční vojenské mise byl problémem pro podporu první menšinové vlády, u druhého Babišova kabinetu už takovou překážkou být nemusí. Šéf KSČM Vojtěch Filip to řekl deníku Právo s tím, že se žádné další rozšíření účasti českých vojáků v zahraničí se nechystá. Filip však zároveň upozornil, že by jeho strana podobně jako prezident Zeman mohla mít problém s obsazením ministerstva zahraničí. „Pan europoslanec Poche pro nás není důvěryhodný,“ řekl Filip. 

 

V pátek ve Sněmovně navzdory odporu komunistů zahraniční vojenské mise. Česko na základě hlasování, ve kterém vládní hnutí ANO podpořili zástupci středopravicových stran, posílí své vojenské mise v Iráku, Afghánistánu a v Mali. Bude také moci vyslat letectvo na ochranu vzdušného prostoru Pobaltí, proti čemuž komunisté vystupovali a hrozili, že kvůli tomu vládu nepodpoří.

Šéf KSČM ale nyní míní, že spor o armádní mise byl problémem v podpoře Babišovy první vlády, nikoli druhé. „To jen ukazuje, že jsme měli pravdu, když jsme této vládě Andreje Babiše nedali důvěru,“ řekl v rozhovoru pro deník Právo Vojtěch Filip. 

U rýsující se druhé Babišovy vlády už takovou potíž Filip nevidí. „Znovu opakuji, že to je věcí této vlády, které jsme důvěru nedali. Samozřejmě že pokud by mělo dojít k dalšímu navýšení vojáků v misích, tak by to problém byl,“ zdůraznil Filip s tím, že s případnou podporou Babišovy druhé vlády musí vyjádřit souhlas ÚV KSČM, který se sejde 30. června. 

Vedle programových otázek bude hrát roli i personální obsazení vlády. Filip v této souvislosti uvedl, že KSČM má problém se sociálnědemokratickým kandidátem na ministra zahraničí - europoslancem Miroslavem Pochem. „Pan europoslanec Poche pro nás není důvěryhodný. Hlasoval v rozporu s postoji České republiky. Nevíme, jaké názory v Evropě zastává, jestli názory soc. dem., za kterou byl do Bruselu vyslán, anebo opačné. Pro nás je zásadní v případě člověka, který chce dělat ministra, jednota slov a činů. A to se právě o panu europoslanci nedá říct,“ objasnil Filip. 

Andrej Babiš bude jmenován podruhé premiérem 6. června. Po jmenování dostane lhůtu na představení členů kabinetu, s nimiž hodlá mluvit i prezident. Právě Zeman má ale podobně jako komunisté problém s Pochem. „Neexistuje tady žádné ústavní právo na to, že premiér musí respektovat návrh koaličního partnera,“ říká k tomu Filip. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.