Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zajišťovací příkazy jsme omezili, tvrdí Finanční správa. Objem zadržených peněz klesl proti loňsku o polovinu

Zajišťovací příkazy jsme omezili, tvrdí Finanční správa. Objem zadržených peněz klesl proti loňsku o polovinu

O více než padesát procent poklesl objem peněz zadržených pomocí kontroverzních zajišťovacích příkazů. Mírně se snížil také podíl příkazů vydaných na DPH. Vyplývá to z dat Generálního finančního ředitelství. Možné zneužívání finančních příkazů, které mají být až krajním řešením, bylo i jedním z témat letošní předvolební kampaně. Na postup Finanční správy si stěžovala například firma FAU Přerov nebo tiskárna Europrint.

Zatímco v prvních třech čtvrtletích roku 2015 zajistila Finanční správa pomocí zajišťovacích příkazů prostředky za 2,74 miliardy korun, a o rok později dokonce za 2,9 miliardy, za stejnou dobu to letos bylo 1,38 miliardy.

Mírně poklesla také proporce zajišťovacích příkazů na DPH. V uplynulých dvou letech byla na 86 procentech, letos je o čtyři procentní body níže (82 procent).

Údaje za rok 2014 nelze určit, jelikož Finanční správa začala před dvěma lety používat novou metodiku. Objem zajišťovacích příkazů za celý rok 2014 byl ale vyšší než čtyři miliardy korun. Dá se tedy předpokládat, že za první tři kvartály převyšoval tři miliardy korun.

O zajišťovacích příkazech se mluvilo v předvolebních obdobích, kdy média upozornila na případ několika firem, které jejich vydání poškodilo nebo rovnou zlikvidovalo. Nebylo přitom dokázáno, že se daňových podvodů skutečně dopouštěly – k využítí extrémních mechanismů úřadům stačí pouhé podezření.

Mezi nejznámější patří případ společnosti FAU Přerov, o které mluví na nahrávce publikované anonymním twitterovým účtem Skupina Šuman i šéf hnutí ANO Andrej Babiš, nebo největší české polygrafické firmy Europrint. Té byly zajištěny prostředky celkem za 386 milionů korun. Firma funguje díky úvěru od banky, jiné podniky ale musely činnost ukončit.

Praxi zajišťovacích příkazů musel obhajovat i šéf Finanční správy Martin Janeček. Po jeho odvolání volali i někteří poslanci. Ministr financí Ivan Pilný ale prohlásil, že k tomu není důvod.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link