Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žalobci přišli poslancům říct, že si od nich nenechají vzít svoji moc. Skoro nikdo ze zákonodárců ale nepřišel

Žalobci přišli poslancům říct, že si od nich nenechají vzít svoji moc. Skoro nikdo ze zákonodárců ale nepřišel

Státní zástupci se na semináři pořádaném ve sněmovně ohradili proti schválenému usnesení poslanců, které se týká návrhu na změny v postavení žalobců v trestním řízení. Podpořil je ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), jenž zároveň zkritizoval zákonodárce za to, že na akci až na dvě výjimky nedorazili. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zdůraznil, že soustava je nezávislá a že nepřipustí žádné „stíhání ani nestíhání na zakázku“.

Seminář pořádaný Unií státních zástupců reagoval na únorové usnesení, kterým poslanci schválili závěry komise k reorganizaci policie. Tehdy mimo jiné navrhli vypustit z trestního řádu oprávnění státního zástupce osobně provádět jednotlivé úkony trestního řízení nebo i celé vyšetřování namísto policie. Na vyšetřování trestných činů, z jejichž spáchání jsou podezřelí státní zástupci, by pak kvůli možným osobním vazbám nesměli dohlížet jiní žalobci.

Pelikán návrhy už dříve odmítl v dopise zaslaném premiérovi. „Považuji to za hrubý pokus o zásah do logiky trestního řízení a základních mechanismů, které je ovládají,“ zopakoval dnes. „Je pěkné, že se naši poslanci snaží uchránit informací, aby si udrželi čisté svědomí,“ poznamenal k tomu, že na seminář dorazili jen dva zákonodárci: bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) a lidovec Ivan Gabal.

Podle současného šéfa žalobců Zemana je státní zastupitelství v dobré kondici. Svědčí o tom i fakt, že v celosvětovém žebříčku Transparency International k vnímání korupce poskočilo Česko v roce 2015 výrazně kupředu, uvedl. Zeman naznačil, že za následným loňským propadem pak mohla být netransparentně komunikovaná policejní reforma nebo i s ní související postup sněmovny.

Pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová se vymezila proti tomu, že by mezi státními zástupci panovala „jakákoliv falešná loajalita“. Upozornila na statistiky z posledních čtyř let, podle nichž vedoucí státní zástupci podali na své podřízené devět, třináct, deset a osm kárných návrhů, což podle ní „nejsou úplně zanedbatelná čísla“, a to i ve vztahu ke kárným žalobám na soudce, jichž sice bylo podáno víc, ale soudců je zároveň třikrát více než státních zástupců. „Trestné činy státních zástupců nevyšetřuje státní zástupce, ale policejní orgán,“ zdůraznil k tomu olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

S kritickým názorem na státní zastupitelství osamoceně vystoupil poslanec Gabal, který zasedá v bezpečnostním výboru a v komisích pro kontrolu GIBS a pro kontrolu použití odposlechů. „Je otázka, zda je to důsledkem toho, že máme víkend, nebo konflikt. Já si myslím, že máme konflikt,“ glosoval neúčast svých kolegů. Uvedl, že v době, kdy byl členem komise ke kauze opencard, pro něj byla zkušenost se státními zástupci „frustrující“. Zmínil také pád vlády Petra Nečase (ODS) po policejním zásahu v roce 2013, který se podle něj zpětně nepodařilo justičně potvrdit.

Benešová s Gabalem souhlasila v tom, že konflikt existuje - podle ní od policejní reorganizace. Pro závěry reorganizační komise nehlasovala a její práci dnes zkritizovala. „Vůbec neodpověděli na otázky, které zodpovědět měli. Veškerý hněv otočili proti státním zástupcům, kterým se teď absurdně snaží odebrat pravomoci,“ řekla. Podle ní by bylo navrhované omezení v rozporu s programovým prohlášením vlády i s koaliční smlouvou.

Reorganizační komise dospěla k názoru, že státní zástupci svými pokyny běžně zasahují do toho, kdo konkrétně se v policejním útvaru bude věnovat určité agendě. Žalobci prý navíc v přípravném řízení aktivně provádějí úkony místo toho, aby se soustředili na dozor nad jeho zákonností. Pro usnesení v únoru hlasovalo 83 ze 123 přítomných poslanců.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1