Články odjinud

Žalobkyně chce pro squattery mírný trest. Měla o ně prý strach, když je viděla v televizi

Žalobkyně chce pro squattery mírný trest. Měla o ně prý strach, když je viděla v televizi

Státní zástupkyně Sylva Krützner dnes u soudu navrhla potrestat squattery z Šatovky, ale na samé spodní hranici sazby. Podle ní nelze jednat protiprávně, byť k dosažení prospěšného cíle. Chce, aby aktivisté uhradili škodu ve výši 6100 korun, kterou vniknutím do domu způsobili Praze 6. Obvinění ve svých závěrečných řečech kritizovali perzekuci squattingu. Soudkyně vynese verdikt v úterý.

Za neoprávněný zásah do práva k domu lze podle trestního zákoníku uložit odnětí svobody až na dvě léta nebo peněžitý trest. Soud se může přiklonit i k trestu alternativnímu, například k obecně prospěšným pracím, nebo trest odnětí svobody podmíněně odložit.

"Já samozřejmě mohu chápat důvody, které vás k tomu vedly. Chápu, že jste chtěli dosáhnout cíle přestavět vilu Šatovka na komunitní centrum," podotkla žalobkyně směrem k devíti obviněným. "Trestní předpisy této země bohužel neznají ničeho, co by vás mohlo vyvinit z toho protiprávního jednání," zdůvodnila, proč squattery navrhla potrestat. O jejich vině podle ní není žádných pochyb.

"Já jsem to viděla v televizi a měla jsem o vás strach, protože je jednoznačné, že ten objekt není v dobrém technickém stavu. Myslím, že jste velmi hazardovali se svým životem a zdravím," dodala s odkazem na to, že budova je zchátralá.

Obhájkyně squatterů Věra Nováková obvinění odmítla. Zdůraznila, že objekt byl dlouhodobě nevyužívaný, a že tedy nemohl nastat účinek trestného činu neoprávněného zásahu do práva k domu. "Naopak je to vlastník, kdo jedná v rozporu se svými povinnostmi," poznamenala s tím, že městská část se o dům nestará a budova je od roku 2011 neobydlená.

Možnost závěrečného slova využili i někteří z obviněných. Ondřej Mašek přednesl text od básníka Františka Gellnera, Michaela Schifflerová zase přečetla fejeton Dva světy od Karla Čapka. Eliška Brabcová řekla, že squatting by měl být společensky vítaným elementem a neměl by být perzekvován. Poukázala na to, že za svou účast na akci v Šatovce strávila dva dny v cele předběžného zadržení, což už samo o sobě pokládá za nepřiměřený trest. "Šatovkuzřejmě čeká stejný osud jako většinu baráků, z kterých nás vyhnali - to znamená, že bude za pár let neobyvatelná," podotkla.

Do Šatovky v Šáreckém údolí dorazily v pátek 9. února dvě až tři desítky squatterů. Před soudem dnes stanulo devět z nich, kteří v domě setrvali navzdory výzvám policie i vlastníka. Aktivisté uvedli, že smyslem jejich akce bylo to, aby dům nezůstal prázdný a aby se jej podařilo oživit.

Praha 6 v dnešním prohlášení zaslaném ČTK vyzvala hlavní město, aby konečně změnilo územní plán na pozemcích Šatovky tak, aby z objektu bylo možné vytvořit místo pro setkávání seniorů. Pokud to zastupitelstvo neučiní na svém březnovém zasedání, městská část hodlá vrátit usedlost do správy magistrátu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud