Zaměřeno na ekologii: Filmaři jedou do Jihlavy hromadnou dopravou, stopku mají i plasty | info.cz

Články odjinud

Zaměřeno na ekologii: Filmaři jedou do Jihlavy hromadnou dopravou, stopku mají i plasty

Nadcházející 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě se vedle kinematografie zaměří rovněž na ekologii. Nedogmaticky, spíše pokusně. Zahraniční hosté tak do České republiky přicestují ideálně přímými lety, i když budou dražší než ty s přestupem, nebo ještě lépe vlakem. Z Prahy do Jihlavy pak nepojedou auty, ale hromadnou dopravou. A změny čekají třeba i festivalové rauty a další občerstvení, plánuje ředitel festivalu Marek Hovorka.

Festival k těmto krokům přistupuje pokorně, netvrdí, že se rovnou vydává tou jedinou možnou cestou. Své počínání chce podle Hovorky postupně vyhodnocovat a třeba i inspirovat další festivaly.

Do role ekologického ombudsmana Hovorka angažoval enviromentálního filozofa Ľuboše Slováka. „Ekologické téma obsahují některé filmy a diskuse, ale naším cílem je proměnit chování nás jako pořadatelů i hostů a diváků. Nejde o jednorázový projekt, ale dlouhodobý závazek. I proto jsme zřídili pozici ekologického ombudsmana, který nám se změnami pomůže,“ vysvětluje ředitel festivalu.

„Odstraňujeme jednorázový plast, využíváme městskou hromadnou dopravu a zavádíme vegetariánské rauty z lokálních potravin,“ dodává pak Ľuboš Slovák.

Festival, který bude letos probíhat od 24. do 29. října, ale nabídne také zajímavý filmový program. Poodkryje v něm i řadu nepříliš známých politických souvislostí.

Třeba ve snímku The Brink o dřívějším poradci amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevu Bannonovi, za nímž stojí režisérka Alison Clayman. „Nepřichází se s ním utkat, ale ukázat jeho myšlení,“ říká o filmu, který začíná Bannonovým vyhazovem z Bílého domu, Marek Hovorka.

Dokument Skutok sa stal Barbory Berezňákové se pak vrací na Slovensko 90. let a řeší únos syna prezidenta Michala Kováče. „Ten film není jen o vraždě a únosu. To, že se věc jakoby nestala, navzdory skutečnosti, že kolem zůstalo několik mrtvých, ovlivňuje slovenskou společnost a lidské osudy dodnes,“ popisuje Berezňáková, která za film získala jen před pár dny cenu na festivalu v Piešťanech.

Nový, téměř šestihodinový film uvede na festivalu také legendární Karel Vachek. Jde o esej nazvanou Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie. „Důležitá myšlenka toho filmu je, že když chce žít člověk v pravdě, musí být taky sviňák. Protože pravda všechny bolí, a tak se vám zdá, že pravdu je líp nedělat,“ říká Vachek.

Festival také nabídne například retrospektivu avantgardisty Mana Raye či sekci zkoumající zobrazování erotiky v dokumentárních filmech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud