Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaměstnancům Poslanecké sněmovny jde o jejich práva. Vůbec poprvé si založili odbory

Zaměstnancům Poslanecké sněmovny jde o jejich práva. Vůbec poprvé si založili odbory

Zaměstnanci Poslanecké sněmovny si založili odborovou organizaci. Pro INFO.CZ to potvrdil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Je to vůbec poprvé, co k něčemu takovému v Poslanecké sněmovně došlo.

O kroku zaměstnanců Poslanecké sněmovny původně na Twitteru informovala mluvčí ČMKOS Jana Kašparová. „Velmi dobrá prozíravost,“ komentovala na sociální síti tento krok. Že tomu tak opravdu je, potvrdil i předseda ČMKOS Josef Středula.

„Je to pravda. Jedná se však o zaměstnance, nikoli o poslance. Jde tedy o lidi v klasickém zaměstnaneckém poměru, kteří v Poslanecké sněmovně pracují. Tím mám na mysli třeba asistentky, recepční, zaměstnance sekretariátu, podatelny a tak dále,“ řekl Středula pro INFO.CZ.

Zároveň doplnil, že se tak v Poslanecké sněmovně stalo vůbec poprvé, co odborová organizace vznikla, jinak ale nejde o nic neobvyklého. „Ve státní správně jsou odborové organizace celkem běžné, takže nejde o nic výjimečného. Zaměstnanci na to mají právo,“ doplnil.

Odborová organizace chrání jak kolektivní, tak individuální zájmy zaměstnanců, a to sociální a hospodářské. Založení odborové organizace je možné nejméně třemi zaměstnanci, a to buď registrací u Ministerstva vnitra České republiky, kdy organizace vzniká jako právnická osoba, nebo evidencí již stávající právnické osoby – odborového svazu.

Zaměstnavatel má vůči odborovým organizacím své povinnosti. Jedná se o povinnost získat souhlas odborové organizace (např. ke zrušení pracovního poměru člena odborové organizace), povinnost informovat odborovou organizaci o mzdách a finančních situacích, povinnost projednávat zamýšlené úkony s odborovou organizací a také povinnost umožnit odborové organizaci něco vykonat. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744