Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Žantovský pro INFO.CZ: Zeman dal přednost Kajínkovi před Babišem, je mimo Ústavu

Žantovský pro INFO.CZ: Zeman dal přednost Kajínkovi před Babišem, je mimo Ústavu

Prezident Miloš Zeman se pohybuje za hranicí Ústavy. Raději totiž udělil milost Jiřímu Kajínkovi, než aby se věnoval vládní krizi a bezodkladně jmenoval nového ministra financí. Podle diplomata, překladatele a textaře Michaela Žantovského by za to měl nést odpovědnost. „Pokud se ukáže, že Miloš Zeman porušuje Ústavu otevřeně, mělo by se přistoupit k ústavní žalobě,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ. Co to vypovídá o české společnosti? Co všechno je ochotna vysoce postaveným politikům tolerovat? Mohou něco změnit protesty proti Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi, které v posledních týdnech probíhaly po celé republice? Čtěte první část rozhovoru s Michaelem Žantovským.

Česko v uplynulých týdnech prožilo vládní krizí. Nacházíme se skutečně na jejím konci?

Zdá se, že vládní krize se chýlí ke konci, avšak nikoliv ta ústavní. Řeknu to jednoduše. Pokud prezident odvolá pana Babiše a jmenuje pana Pilného ministrem financí, tak se s nejvyšší tolerancí pořád ještě pohybujeme v rámci Ústavy. Pokud ale prezident nejdříve udělí milost panu Kajínkovi a pak se teprve začne věnovat ministru financí, tak už jsme mimo Ústavu (rozhovor probíhal v okamžiku, kdy se stále čekalo, jak se prezident republiky rozhodne; pozn. redakce). Odvolání ministra mělo i podle jurisdikce Ústavního soudu proběhnout bez zbytečného odkladu.

Co to vypovídá o naší společnosti, že se ocitáme v takové krizi?

Nic moc dobrého. Už nějakou dobu se mi zdá, že základní pravidla, o která se opírá naše společnost, postupně erodují. Jedná se zejména o nepsaná pravidla, především o vzájemnou slušnost, kvalitu vyjadřování ve veřejném prostoru, toleranci k lidem včetně seniorů či handicapovaných nebo respekt k pravdě. Lidé si na porušování zvykli a smířili se s tím. Pokud se přihodí něco podobného či i něco horšího, tak je to nevzrušuje a považují to za normální. Ono to tak ale není a je to navíc nebezpečné. Pokud si toho nebudeme všímat, tak se jednoho dne ocitneme ve společnosti, která už bude mít se slušnou, tolerantní a demokratickou společností společného jen velmi málo.

Kdo je Michael Žantovský?
Michael Žantovský (nar. 1949) je český diplomat, politik, psycholog, překladatel z angličtiny, tlumočník, publicista, spisovatel a také textař. Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a mezi lety 1973 a 1980 pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém při bohnické léčebně, kde se zabýval psychologií motivace a sexuálního chování. V roce 1980 z výzkumného ústavu odešel a pracoval na volné noze jako překladatel, tlumočník, autor písňových textů. V letech 1988 a 1989 pracoval pro agenturu Reuters jako pražský dopisovatel. Od října 2009 do srpna 2015 působil jako velvyslanec ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Od září 2015 je ředitelem Knihovny Václava Havla.

Máte pocit, že česká společnost dostatečně nezareagovala? Po celé republice se přece konaly demonstrace proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi.

Zaplať pánbůh za takovou reakci, ale bohužel nebyla dost razantní. Spoustu lidí krizi pochopilo pouze jako hádku politiků. Ono ale jde o mnohem víc. Domnívám se, že tohle drolení společnosti se nedá napravit jen tím, že vyjdeme na náměstí a budeme volat hanba tomu a tomu. Je to otázka každodenní pozornosti a důsledné reakce na drobné posuny, o kterých jsem mluvil. Pokud prezident nejedná podle Ústavy, tak to nesmí skončit pouze tím, že jmenuje nového člena vlády, ale přinejmenším by se měl otevřít kompetenční spor. Pokud se ukáže, že Ústavu porušuje otevřeně, mělo by se přistoupit k ústavní žalobě.

Jak by se mělo přistupovat k dosud nevysvětleným nahrávkám, na kterých Andrej Babiš hovoří s bývalým redaktorem jednoho ze „svých“ médií?

Kauzy, které ohrožují svobodu vyjadřování a tisku, by se měly důsledně vyšetřit. Jedni říkají, že pan Babiš tím sleduje toto a tamto, a jiní říkají, že je úžasný a hladí děti po hlavě a má rád pejsky. Já ale opravdu nevím, co tím sleduje. Neznám ho a do hlavy mu nevidím. To, co ale vím, je, že pokud existuje viditelný střet zájmů, který spočívá v koncentraci politické, ekonomické a mediální moci, tak je to pro demokracii nebezpečné. Jestliže má dobré úmysly, tak by to ten konkrétní člověk měl sám uznat a konfliktu se zbavit.

Jak by to měl udělat?

Nevím, jakým způsobem se může skutečně zbavit ekonomické nebo mediální moci. Měl by proto odejít z politiky.

Může být současná krize impulsem k tomu, aby česká společnost otevřela oči a začala si více všímat toho, co se kolem ní děje, a nebyla apatická?

Česká společnost si musí uvědomit, že je v ohrožení. Netýká se to jednoho ministra, nebo jedné strany, ale v ohrožení je to, co se nám tu za skoro už 30 let podařilo vytvořit a co ještě donedávna vypadalo ve srovnání s okolními, ale i dalšími zeměmi v EU, jako stabilní a fungující demokratický systém. Pokud tuto jistotu ztratíme, tak nám už nic jiného nezbude.

Čím si vysvětlujete toleranci určité části společnosti k tomu, co dělá Andrej Babiš?

Je pravda, že voliči jsou někdy nenapravitelně důvěřivé bytosti a působí na ně určitý druh lidí. Pan Babiš je bezesporu člověk inteligentní, pracovitý, dokáže být okouzlující a mluví lidovým jazykem, kterému všichni rozumí. Lidé už ale nevidí, že to dělá prostřednictvím profesionálních a drahých marektingových a mediálních agentur. Nabízí se přirovnání k bývalému italskému premiérovi Silviu Berlusconimu. To byl člověk s podobným ekonomickým i mediálním zázemím, který rovněž dokázal přímo působit na lidi.

Co si můžeme ze zkušenosti Itálie odnést?

Italská zkušenost ukazuje, že člověk sice dokáže střet zájmů po dlouhou dobu popírat, zakrývat a odvádět od něj pozornost, ale z dlouhodobého pohledu je to práce marná. Nakonec ho ten střet zájmů stejně dožene. To se stalo i Berlusconimu. A není to proto, že by tito lidé byli od narození zločinci, ale prostě proto, že střet zájmů u nich objektivně existuje a nedá se ze světa sprovodit žádnou marketingovou akcí nebo šarmantním chováním.

Znepokojuje vás situace v českých médiích v souvislosti s Andrejem Babišem a jeho možným zneužíváním médií?

Ano, ale není to tak jednoduché. Znepokojuje mne dnes už otevřená propagandistická práce médií, na které má Andrej Babiš vliv. Stejnou měrou mne ale znepokojuje i reakce vůči Babišovi nepřátelských médií. Ze všeho, co pan Babiš udělá nebo jen navrhne, se automaticky dělá něco zločinného a zavrženíhodného. Některá média píší, jako by tu nikdy žádná korupce neexistovala a vymyslel si ji pouze Andrej Babiš. Tak to není. Odstraněním Babiše se toho nezbavíme.

Jste signatářem Kroměřížské výzvy, což je iniciativa, která hledá vhodného kandidáta pro volbu prezidenta na začátku roku 2018. Vy sám jste kandidaturu neoznámil, byť se čas od času ozývá, abyste to udělal. Nezměnil jste názor?

Nikdy jsem to neakceptoval, ale vždy jsem otevřeně říkal, že je pro mne mnohem důležitější, kdo nebude příští prezident, než kdo jím bude. Měli bychom najít někoho, kdo bude schopný a bude mít reálnou šanci porazit současného prezidenta. Dokud nebudu přesvědčený, že ze všech lidí, o nichž vím, jsem to právě já, tak nemám žádnou motivaci se k tomu hlásit.

Znamená to, že si zatím nevěříte?

To není o tom, že bych si nevěřil. Jde o to, čemu budou věřit voliči. Sám na sobě jsem schopen objektivně vidět celou řadu rysů, které k tomu nepřispívají. Jsem pražský intelektuál a pro spoustu lidí budu „kavárna“. Byl jsem blízký spolupracovník Václava Havla, na což jsem hrdý, ale řada lidí mne označuje jako sluníčkáře nebo havloida.

Existuje ideální kandidát?

Možná existuje – není z Prahy, utvářel se samostatně, je to žena. V takovém případě ho budu rád volit.

Jde o někoho konkrétního?

V tom poli, které se rýsuje, jsou možná dva až tři lidé, kteří mají reálný potenciál. Jsem si navíc jistý, že do toho pole ještě jeden dva lidi přibudou. Mnohem více než před pár měsíci ale věřím, že současný držitel funkce je porazitelný.

Druhou část rozhovoru s Michaelem Žantovským, kde si s INFO.CZ povídá o Evropě a postavení ČR v ní, si můžete přečíst o víkendu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1