Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálek jednal o Češích vězněných v Turecku. Kdy pojedou domů?

Zaorálek jednal o Češích vězněných v Turecku. Kdy pojedou domů?

Dvojice Čechů zadržovaných v Turecku kvůli podpoře kurdských milicí zatím domů s největší pravděpodobností nemíří. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek o jejich osudu jednal se svým protějškem a uvedl, že Ankara je ochotná pomoci najít řešení.

Citlivý případ, který zaměstnává nejvyšší diplomatické kruhy, zatím zdá se nekončí. Ministr zahraničí je ale optimistický. Na Twitteru uvedl, že turecká strana je kooperativní a je ochotná pomoci nalézt řešení.  

Češi zadržení v listopadu v Turecku podle tamních úřadů patří k milicím syrských Kurdů YPG, které Turecko na rozdíl od Česka považuje za teroristickou organizaci. Oba se na sociálních sítích chlubili fotografiemi a o svých aktivitách otevřeně mluvili. 

České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by jednání Markéty Všelichové a Miroslava Farkase bylo trestné, a má zájem o jejich vyhoštění do Česka. Zaorálek také před jednáním vyjádřil přesvědčení, že sobotní teroristický útok v Istanbulu, ke kterému se hlásí kurdští extremisté, pozici Čechů nezhorší.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1