Zaorálek se zbavuje Štiřína. Prodělečný areál ale stejně zůstane státu | info.cz

Články odjinud

Zaorálek se zbavuje Štiřína. Prodělečný areál ale stejně zůstane státu

Ministerstvo zahraničí převádí státní zámek Štiřín na Poslaneckou sněmovnu. Provoz objektu je pro rezort dlouhodobě ztrátový, ročně ho dotuje miliony korun. Využívá ho přitom jen zanedbatelně. 

O osudu barokního zámku Štiřín u středočeské Kamenice se jedná už několik let. S původním plánem jeho prodeje přišel už v roce 2009 bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09, tehdy Strana zelených).  Přípravy k prodeji pak odstartovala bývalá Nečasova vláda, mimo jiné i z důvodu vládních úspor v době ekonomické krize. Ačkoli se k prodeji už schylovalo a stát již dokonce prověřoval veškeré vlastnické smlouvy, tehdejší šéf diplomacie Schwarzenberg prodej do konce nedotáhl a následující úřednický kabinet Jiřího Rusnoka návrh smetl ze stolu.

Hodnotu historického objektu odhaduje ministerstvo na zhruba miliardu korun a na další půldruhou miliardu si cení přilehlý park a pozemky. Odhady z realitního trhu mluví dokonce o celkové ceně ve výši tří a půl miliardy korun.

Otázka prodeje leží od počátku volebního období na stole i současné Sobotkově vládě. Zatímco ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) Schwarzenbergův záměr dříve ostře kritizoval jako skandální a netransparentní tah v závěru volebního období vlády, nyní se areálu zbavuje sám, což potvrdil Deníku předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).

Nechci ho mít na krku!

Zaorálkův rezort nejprve zvažoval, že luxusní areál převede pod Úřad vlády. S tím ale nesouhlasil vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). „MZV jsem doporučoval, aby si udělalo audit nemovitostí, protože ty často neznamenají peníze, ale náklady. Určitě nepotřebujeme golf Štiřín, a než ho převést na Úřad vlády, to bychom ho mohli ve veřejné dražbě prodat minimálně za miliardu,“ vzkázal v červnu 2015 ministerstvu zahraničí.

Loni na jaře už ministr Zaorálek začal otáčet a přiznal, že provoz zámeckého hotelu je pro jeho úřad ztrátový. „Jednáme s ministerstvem financí o převodu zámku. Je to pro nás moc luxusní a neefektivní. Nechci už mít Štiřín na krku,“ řekl tehdy Zaorálek Hospodářským novinám.

Ještě po svém nástupu do čela Černínského paláce přitom vyzýval ostatní státní úřady, aby jejich úředníci rekreační areál využívali, a provoz se tak vyplatil. Na tom trvá dodnes, přestože ztrátu už nehodlá dotovat. Ročně musí do hotelu zahraniční rezort nalít ze svého rozpočtu několik milionů korun, uvedl Deník. Vedle luxusního hotelu v barokním zámku, který stojí na místě někdejší tvrze ze 14. století, náleží k objektu i golfové hřiště, park se vzácnými dřevinami a rybníky, kongresové sály nebo sportoviště.

Náležitosti převodu na Poslaneckou sněmovnu jsou nyní v jednání, stejně jako osud zámku v rukách parlamentní komory. Deklarovaný záměr, aby zámek zůstal ve vlastnictví státu, tak Zaorálek dodržel. A to i navzdory tomu, že jeho vládní kolega Babiš ze svého záměru prodeje dotovaného podniku neustoupil.

Mejdany za režijku

Areál měl státu sloužit k pořádání konferencí, školení či mezinárodních akcí. Vláda v něm několikrát pořádala výjezdní zasedání, samozřejmě s využitím hotelového servisu a závěrečným večírkem. Účtovat měl zámek institucím režijní náklady, nikoli tržní, které by jinak zaplatily v obdobných komerčních zařízeních. A právě na tom měl stát uspořit.

Využití ze strany úředníků je však naprosto minimální – diplomatický rezort, který má objekt na starost, jej využívá jen zhruba ze dvou procent.

Audit, který si nechal vypracovat Karel Schwarzenberg ještě coby ministr, navíc ukázal, že jde jen o zbytečný luxus a na podobné oficiální akce stačí ministerstvu například Černínský palác. Zároveň upozornil na údajně špatné hospodaření zámku či to, že ředitel zámku Václav Hrubý zaměstnával své známé a příbuzné.

Posudek Hrubému tehdy setnul vaz a ministr ho z funkce odvolal. Sám Hrubý sice výsledky auditu považoval za záminku k jeho sesazení, protože se osobně stavěl proti prodeji, do funkce se ale rychle vrátil zpátky. Navzdory výsledkům šetření ho do ředitelského křesla opět povolal úřednický ministr zahraničí Jan Kohout (ČSSD).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud