Články odjinud

Západ Čech zasypou obří kroupy. Přijdou bouřky a teploty spadnou o deset stupňů

Západ Čech zasypou obří kroupy. Přijdou bouřky a teploty spadnou o deset stupňů

Tropickou třicítku dnes teploty v Česku nepřekonaly. Pouze na několika místech meteorologové naměřili přes 29 stupňů Celsia. Vůbec nejtepleji bylo v Řeži u Prahy, kde se rtuť v teploměru vyšplhala až na 29,4 stupně Celsia. Část Plzeňského a Karlovarského kraje později večer a v noci zasáhnou velmi silné bouřky s až třícentimetrovými kroupami. Oznámil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na západě čech se mohou objevit i přívalové deště a nárazový vítr. Bouřky hrozí i v dalších regionech v západních Čechách.

Bouřky přijdou po velmi teplém pátečním počasí. Teplotní maximum pro 19. květen bylo překonáno nebo vyrovnáno na 27 stanicích, které měří teplotu 30 a více let. Rekordy padly zejména na stanicích v západní polovině Čech.

Nejstarší rekord pro dnešní den padl v Českém Krumlově-Přísečné. V roce 1945 tam naměřili 26,3 stupně Celsia, dnes tam bylo o sedm desetin stupně tepleji. Ve Strakonicích, kde dnes naměřili 27,2 stupně, padl rekord z roku 1953. Ze stejného roku pocházelo i maximum překonané v Aši. Dnes se tam ručička teploměru vyšplhala na 26,6 stupně Celsia, tedy o šest desetin stupně výše než před 64 lety.

Kromě Řeže se teploty dostaly nad 29 stupňů také v Tuhani na Mělnicku, kde meteorologové naměřili 29,2 stupně Celsia. Přesně 29 stupňů bylo v Plzni-Bolevci a Neumětelech na Berounsku.

V sobotu už bude podle předpovědi ČHMÚ výrazně chladněji. Změnu přinese zvlněná studená fronta, bude postupovat přes české území k východu. V Čechách se budou teploty pohybovat mezi 14 a 18 stupni, na Moravě a ve Slezsku ještě mezi 18 až 22 stupni Celsia.