Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zástupci ANO obnovení rozhovorů s ČSSD vesměs vítají. Podle Chovance není o čem jednat

Zástupci ANO obnovení rozhovorů s ČSSD vesměs vítají. Podle Chovance není o čem jednat

Krajští představitelé ANO a ČSSD vesměs vítají čtvrteční rozhodnutí vedení ANO vrátit se k vyjednávání o vytvoření vládní koalice se sociálními demokraty. Někteří představitelé ANO také dávají najevo nesouhlas s tím, aby se na podpoře vlády podílelo hnutí SPD, jak předsedovi ANO Andreji Babišovi doporučoval prezident Miloš Zeman. 

"Pověřili jsme vyjednávací tým, aby tento vyjednávací pokus ještě učinil a jednání obnovil. Došli jsme k závěru, že je to nejlepší varianta pro Českou republiku," řekl o jednání s ČSSD olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO).

"Nabídku k obnovení jednání s hnutím ANO vnímám jako konstruktivní přístup k hledání východiska ze současné situace," řekl poslanec a primátor Olomouce Antonín Staněk (ČSSD).

Místopředsedkyně ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová už dříve uvedla, že podpora či tolerance ze strany SPD je pro ni nejméně vhodnou formou sestavování vlády. Její krajský náměstek za ČSSD Miloš Petera míní, že jednat je potřeba. Upozornil ale na to, že sociální demokracie je nyní v trochu jiné situaci než před sjezdem.

Představitelé hnutí ANO na Vysočině znovuotevření jednání vítají. "Spolupráci s ČSSD bych upřednostňoval, případně spojení s jinou demokratickou stranou, spolupráce s SPD je pro mě výrazně méně schůdná," řekl Pavel Franěk, náměstek hejtmana.

Obnovení jednání přivítal i šéf ČSSD na Vysočině Petr Krčál. "Budeme očekávat, s čím teď přijde předseda ANO, protože tah je na jeho straně," řekl. Souhlasí i s požadavkem, aby ČSSD obsadila pozici ministra vnitra, je to podle něj pojistka kvůli Babišovu obvinění z podvodu v případu Čapího hnízda.

Otevřít jednání? Inu proč ne

Starostka České Lípy Romana Žatecká, která byla mezi kandidáty na post předsedy ČSSD, nemá námitek proti obnovení jednání s ANO. "Znovu otevřít jednání? Inu proč ne, ale za mě osobně pořád platí a je pro mě nepřekročitelné to, aby premiérem byl člověk trestně stíhaný a evidovaný ve svazcích StB," řekla.

Vyjednávání s ČSSD podporuje krajský předseda ANO v Libereckém kraji Jaroslav Knížek. "Vnímám to pozitivně. Je třeba stále zkoušet jiné varianty než tu s SPD," řekl.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) řekl, že považuje za důležité, že rozhodnutí výboru vrátit do hry variantu vlády s ČSSD bylo jednomyslné. "Myslím si, že deklaruje vůli, kudy se budou ubírat další jednání," řekl Vondrák. Spolupráce ANO s SPD by se mu nelíbila.

Pardubický krajský předseda hnutí ANO a poslanec Jan Řehounek podporuje další vyjednávání s ČSSD. "Nevím samozřejmě, jaký nový výsledek to může přinést, možná tím, že vedení ČSSD bylo minulý víkend dovoleno. Na výboru hnutí jsme se ve čtvrtek na obnovení jednání většinově shodli," řekl Řehounek. Za důležité považuje, aby co nejdřív vznikla vláda s důvěrou.

Potřebu vzniku stabilní vlády zdůrazňuje i hejtmanka Karlovarského kraje a předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO) "Učiňme státotvorně poslední pokus dohodnout se s ČSSD. Obavám se však, aby všem zúčastněným včetně pana prezidenta nedošla trpělivost," uvedla.

Předseda plzeňské městské organizace ANO Roman Zarzycký nezaznamenal v Plzni ani v kraji nějaké nesouhlasné hlasy členů ANO vůči SPD či ČSSD. Členové hnutí většinou čekají, s čím přijdou vyjednavači.

Předseda ČSSD v Plzeňském kraji a bývalý pověřený předseda strany Milan Chovanec moc nerozumí tomu, o čem by měla ČSSD s ANO jednat. "Vedení strany po sjezdu deklarovalo, že jednání je možné obnovit pouze v případě změny na postu premiéra. A to se zjevně nestalo. Výsledek musí stejně posoudit celá členská základna v referendu," uvedl.

„Spolupráce s SPD je poslední varianta“

Jihomoravská předsedkyně hnutí ANO Taťána Malá řekla, že spolupráce se SPD je poslední variantou, ale nevylučuje ji. "Výbor uložil vyjednávacímu týmu obnovit jednání s ČSSD. Podle toho, jak tato jednání dopadnou, budeme pokračovat dál," uvedla Malá. K jednání s ČSSD je ale po nedávných zkušenostech skeptická.

Jihomoravská předsedkyně ČSSD Naděžda Křemečková považuje hnutí SPD za nedemokratické. "Politika je o dohodě a kompromisech a rozhodně je to lepší, než aby nás reprezentovalo SPD nebo hnutí ANO za podpory SPD," řekla Křemečková.

Předseda ČSSD v hradeckém kraji Jan Birke řekl, že by se strana měla do jednání s hnutím ANO o nové vládě znovu zapojit, netrvat za každou cenu na diskutovaném ministerstvu vnitra a usilovat o resorty, kde by sociální demokraté mohli uplatňovat svůj program. Pokud ale bude ANO trvat na Babišovi jako premiérovi, mělo by zvýšit nabídku pro ČSSD. "Mluvím teď za sebe, vznik vlády, která bude opřena o hlasy komunistů a SPD je pro tuto zemi devastující," řekl také Birke.

Předseda hnutí ANO ve Zlínském kraji Pavel Pustějovský neupřesnil, jaké jsou v kraji názory na možné koaliční partnery. "To je interní záležitost. My jsme to diskutovali, samozřejmě žádná z těch variant není úplně ideální," řekl.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1