Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zběsilá jízda opilého starosty Mělníka skončila nárazem do budovy radnice. Porazil i lavičku

Zběsilá jízda opilého starosty Mělníka skončila nárazem do budovy radnice. Porazil i lavičku

Starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město) řídil v sobotu podnapilý, policie vyšetřuje, zda jde o přestupek, nebo trestný čin. Událostí se budou zabývat v červnu zastupitelé na veřejném jednání. Mikeš s policií spolupracuje a občanům se veřejně omluvil mimo jiné i na webu města www.melnik.cz. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Nikdo nebyl zraněn.

"Velice se omlouvám všem občanům za své nezodpovědné chování, kdy jsem 27. května večer sedl u zahradnické školy za volant v podnapilém stavu a cestou do centra města způsobil škodu na majetku," uvedl Mikeš, který to považuje za své lidské selhání. Při jízdě podle policejní mluvčí nejprve šedesátiletý muž narazil do lavičky a poškodil kolo u svého auta, poté v další ulici zaparkované vozidlo a při parkování u městského úřadu narazil do budovy.

"Řidič se odmítl dechové zkoušce podrobit, ale sám si vyžádal lékařské vyšetření spojené s odběrem krve," doplnila Johnová. Po vyhodnocení výsledků vyšetření budou policisté čin kvalifikovat.

Zběsilou jízdu Mikeše městem vidělo několik svědků, kteří zveřejnili fotografie z následků starostových nehod na Facebooku. „Sedím večer doma u Zahradnické školy, kde je i vinný sklep. Najednou ohlušující rána a lavička, kde jsem dnes seděl se svým tříletým synem zmizela ze svého místa. Kolem s hlomozem projelo nabourané auto a upadla z něho poklice a přední plast. Jeli jsme se sousedem to nebezpečné auto hledat. Našli jsme ho odstavené před mělnickou radnicí. Při představě, že mohlo být moje milované tříleté dítě po smrti mi běhá mráz po zádech,“ uvedl jeden z uživatelů, který zveřejnil i fotky poražené lavičky.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1