Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zbrojní průkazy jdou mezi Čechy po letech na dračku. Je to kvůli teroristům, odhaduje policie

Zbrojní průkazy jdou mezi Čechy po letech na dračku. Je to kvůli teroristům, odhaduje policie

V Česku mělo ke konci loňského roku zbrojní průkaz 300 307 lidí, což bylo o 8 285 obyvatel více než na konci roku 2015. V policejních registrech bylo 801 532 zbraní. Meziročně jejich počet mezi lidmi klesl o 5 363. Právě dnes uplynuly dva roky od tragické střelby v Uherském Brodě, při které zemřelo osm lidí a pachatel k vraždám použil legálně držené zbraně. Tento případ vyvolal v Česku debatu o podmínkách držení pistolí a dalšího arzenálu.

Mezi roky 2011 a 2015 počet majitelů zbrojních průkazů klesl o 19 645. Podle mluvčí policie Ivany Nguyenové však na konci roku 2015 a loni policisté zaznamenali vzrůstající trend. „Domníváme se, že zvýšený zájem o zbrojní průkazy souvisí s celkovou bezpečnostní situací v Evropě, zejména pak s hrozbou teroristických útoků,“ sdělila ČTK Nguyenová.

V Česku se ve větší míře začalo mluvit o zbraních a zbrojních průkazech v souvislosti s útokem střelce v Uherském Brodu 24. února 2015. Změnily se kvůli tomu zákony. Nově třeba například policie může zadržet legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí.

Týkat se to bude například případů, kdy se zdravotní stav jejího legálního majitele změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází.

Policie tuto novou možnost již využila. Shodou okolností to bylo v obci nedaleko Uherského Brodu, kde zadržela dvaaosmdesátiletému muži tři dlouhé střelné zbraně včetně jedné vyměnitelné hlavně. Senior měl podle policistů dlouhodobé spory s rodinnými příslušníky, které již několikrát řešila i policie.

V zákonech zůstala zachována desetiletá platnost zbrojních průkazů, přestože vláda ji navrhovala zkrátit na polovinu. Zákony schválené v loňském roce míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek. Poslanci ale lékařům nedali podle doporučení bezpečnostního výboru přímý přístup do centrálního registru zbraní, mají ho prostřednictvím policie.

V poslední době se mluví také o změně ústavního zákona o bezpečnosti, který by podle návrhu 35 poslanců dal majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744