Zdražení poplatků za písničky v hospodách a na zábavách by už neměl řešit soud, ale ministerstvo | info.cz

Články odjinud

Zdražení poplatků za písničky v hospodách a na zábavách by už neměl řešit soud, ale ministerstvo

Spory o výši autorských poplatků by podle senátorů mělo místo soudů vyřešit ministerstvo kultury svým opatřením. Horní komoře tak doporučily upravit novelu autorského zákona její výbory kulturní a ústavně právní. Výbor pro veřejnou správu novelu odmítl jako celek. Senát bude o předloze rozhodovat příští týden.

Novela počítá s tím, že se autorské poplatky budou moci do budoucna zvyšovat maximálně o inflaci. S požadavkem kolektivních správců na jejich vyšší zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. Úprava je reakcí na razantní zvýšení, které loni navrhovaly Ochranný svaz autorský nebo Intergram a kvůli němuž sklidily kritiku obcí či hoteliérů.

Senátoři z kulturního i ústavně-právního výboru odmítli uzákonit pasáž, podle níž by spory kolektivních správců a uživatelů o výši poplatků řešily soudy. Sazebník by v takovém případě mělo vydat ministerstvo formou opatření obecné povahy.

Kulturní výbor se navíc postavil proti dodatku, aby nárůst poplatků nad trojnásobek inflace v uplynulých třech letech musel zpětně získat souhlas Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo kultury s tímto přechodným opatřením souhlasilo, antimonopolní úřad to ale odmítl s odůvodněním, že to nepatří do jeho kompetence.

Kulturní výbor podpořil také zvýšení autorského poplatku za půjčování knih v knihovnách, a to z 50 haléřů na 1,25 koruny za knihu. Výbor doporučil přerozdělit výnosy z poplatku tak, aby autoři dostávali jen 60 procent a zbytek by měli nově získat nakladatelé. Poplatek by měl být hrazen ze státního rozpočtu. Stát by tak měl podle místopředsedy Senátu Jiřího Šestáka z klubu Starostů podpořit vydávání nekomerčních titulů. Ve Sněmovně neuspěl návrh na čtyřnásobné zvýšení poplatku.

Předloha by měla podle ministerstva také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování, a tím zlepšit přístup ke kulturnímu a vědomostnímu bohatství pro jeho využívání v digitálním prostředí. Sněmovna do normy prosadila úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby bez známého autora. Pořadatelé by je nemuseli správcům autorských práv vůbec ohlašovat, což navrhoval vlastní novelou autorského zákona také Senát.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud